Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022

Πρωτέας Βούλας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 87-78: Άλλη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα για τον ΠΑΣ

Δεν κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο στην πρώτη του επίσκεψη στην πρωτεύουσα ο ΠΑΣ Γιάννινα γνωρίζοντας την ήττα με 87-78 από τον Πρωτέα Βούλας. Παρά το 41-37 με το οποίο βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να έχει την ίδια διάρκεια στην απόδοσή του στη συνέχεια και ουσιαστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο έχασε το παιχνίδι.

Με μεγάλη συγκέντρωση μπήκαν στο παρκέ τα κορίτσια του coach Μαργαρίτη καταφέρνοντας να προηγηθούν με 10-5. Γρήγορη η απάντηση της αθηναϊκής ομάδας καθώς έτρεξε σερί 7-0 κάνοντας το 12-10. Οι γηπεδούχες γύρισαν στα μέσα της περιόδου την άμυνά τους σε ζώνη με τον ΠΑΣ να χτίζει ένα +4 (20-16) με τον έλεγχο των ριμπάουντ να είναι ένα σημαντικό στοιχείο και την Ewodo να έχει τα μισά (6 από τα 12). Ο ΠΑΣ είχε αρκετά ελεύθερα σουτ λόγω της ζώνης όμως ήταν άστοχος. Μία ωραία προσπάθεια της Effa διαμόρφωσε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (22-19).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει κάποια αξιόλογη διαφορά μέχρι και το 17΄ με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές. Εκείνο ήταν το σημείο στο οποίο ο ΠΑΣ έφτασε στο +6 (41-35) κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-37.

Αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων στα πρώτα περίπου 5΄ της τρίτης περιόδου με τον Πρωτέα με επιμέρους 14-7 να προσπερνά με 51-48. Η Gildey έκανε μεγάλη ζημιά σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 63-60 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Πρωτέας Βούλας είχε ένα +7 στο 33΄ (69-62) φτάνοντας και στους 11 στο 35΄ (79-68). Με ένα σερί 6-0 ο ΠΑΣ μείωσε σε 79-74 όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τις γηπεδούχες να φτάνουν τελικά στη νίκη με 87-78.