Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022

Απόλλων Πτολεμαΐδας-Ioannina WBC 50-41: Δεν τα κατάφερε στην Πτολεμαΐδα το Ioannina WBC

Την ήττα με 50-41 γνώρισε το Ioannina WBC σήμερα το απόγευμα από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας στην πρώτη του εκτός έδρας αποστολή στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών.

Η γιαννιώτικη ομάδα έμεινε χαμηλά επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο (μόλις 15 πόντους) και δη στην τελευταία περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 18-8. Στέλλα Ξανθοπούλου με 14 πόντους και Ευγενία Παπαδοπούλου με 12 οι δύο διψήφιες για την ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού.

Οι Γιαννιώτισσες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενες με 18-7 στο 10΄ όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα στην άμυνα δεν ήταν η ίδια με αποτέλεσμα η ομάδα της Μακεδονίας με επιμέρους 21-8 να βρίσκεται μπροστά με 28-26 στο 20΄.

Πολύ χαμηλό το σκορ της τρίτης περιόδου (7-4 το Ioannina WBC) με τις φιλοξενούμενες να έχουν μικρό προβάδισμα ενός πόντου (33-32). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν πολύ καλύτερες και με τις Κοτζαίτση και Γκανιάτσου να πετυχαίνουν και τους 18 πόντους έφτασαν στη νίκη με 50-41.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 28-26, 32-33, 50-41

Διαιτητές: Κούρογλου-Πάνος

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαίτση 14(2), Δίπλαρη 4, Πισιάνη 2, Σαρβάνη, Αθανασιάδου, Μάντσου 2, Βλαδίκα 1, Δερμιτζάκη 2, Γκανάτσιου 17(1), Γεωργοπούλου 8(2)

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ντόκου 5(1), Μάντζιου Ε. Ξανθοπούλου 14(1), Τσακτσίρα, Φαγογένη, Δημητριάδου 4, Δημοπούλου 5(1), Παπαδοπούλου 11(1), Γιωτίτσα, Μάντζιου Α., Πανούτσου 2