Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022

IBC-Αγριά 74-63: Σεμιναριακή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και 3Χ3 για το IBC (vid)

Παρουσιάζοντας άκρως βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόλις 27 πόντους, το IBC έκανε το 3Χ3 με 74-63 επί της Αγριάς.

Φώτης Νταβουλτζόπουλος και Γιώργος Ξιούρας είχαν από 16 πόντους, 13 πρόσθεσε ο Σωτήρης Ζώτος, 11 ο Δημήτρης Βάσης και 10 ο Σπύρος Μπαρτζώκας.

Με την ίδια πετυχημένη συνταγή ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιάννης Παπαδόπουλος με τους Ζώτο και Βάση δίδυμο στα guard, τον Ξιούρα στο "3", τον Νταβουλτζόπουλο στο "4" και τον Milanovic στο "5". Πρόθεση στην αρχή του αγώνα ήταν να πάρει επιθέσεις στο low post ο Milanovic με τον Σέρβο να έχει γρήγορα 4 πόντους και μαζί με τον Ζώτο που είχε 5 έφεραν την ομάδα τους στο 9-2. Αρκετά άστοχη η Αγριά είχε μείνει χαμηλά επιθετικά. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να δώσουν δικαιώματα στους Θεσσαλούς που το μάζεψαν στους 2 (16-14). Στο 10΄ το IBC βρισκόταν στο 19-15.

Παίρνοντας μεγάλη ώθηση από τους Αντωνόπουλο και Καραμανλή η Αγριά προσπέρασε με 22-21. Με τον Βλαχογιάννη να γίνεται ο πρώτος διψήφιος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν με μικρή διαφορά μπροστά στο σκορ (26-23 στο 14΄). Η ζώνη που εφάρμοσε η θεσσαλική ομάδα έφερε προβλήματα στους Γιαννιώτες που θέλησαν να τρέξουν προκειμένου να βρουν ανοργάνωτη την άμυνα. Με 4 πόντους στον αιφνιδιασμό πέρασαν μπροστά με 27-26 με τους παίκτες της Αγριάς όμως να πατούν πλέον πιο γερά στο παρκέ έχοντας ξανά τα ηνία στο 17΄ (31-27). Τα σουτ από την περιφέρεια δεν έμπαιναν για το IBC το οποίο είχε αρκετά από τα "όπλα" του σε κακή μέρα. Τα επιθετικά ριμπάουντ που κατέβαζε ο Νταβουλτζόπουλος ανανέωναν επιθέσεις για την ομάδα του με τον ίδιο μάλιστα να φτάνει τους 10 πόντους. Ημίχρονο με το σκορ στο 36-31 με τον coach Παπαδόπουλο να ψάχνει λύσεις ενόψει της συνέχειας του αγώνα.

Αυτό που ήθελε να δει ο coach Παπαδόπουλος, την αφύπνιση δηλαδή του Ξιούρα, την είδε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τον 27χρονο αθλητή με τους πρώτους του 6 πόντους να βάζει μπροστά την ομάδα του με 37-36. Σε συνδυασμό με τη δυναμική άμυνα το IBC θέλησε να δείξει εμφανώς καλύτερη εικόνα απ' ότι στη δεύτερη περίοδο όταν δέχτηκε 21 πόντους. Η ενέργεια που έβγαλε ο Ζώτος με τα 2 συνεχόμενα κλεψίματα έδωσαν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους που έκαναν το σκορ 47-42. Το δίδυμο Νταβουλτζόπουλος-Μπαρτζώκας έβγαλε την απαραίτητη σκληράδα στην άμυνα με τον Ξιούρα λίγο αργότερα με τρίποντο να φέρνει την ομάδα του σε διψήφιο προβάδισμα (54-44). Φινάλε της περιόδου με τους Γιαννιώτες στο 54-46 με όλα να ξεκινούν από τη βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι.

Ακόμα καλύτερη εικόνα παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια καθώς με επιμέρους 10-2 έφτασαν στο +16 (64-48). Οι 20 πόντοι διαφοράς που οικοδόμησε το IBC (68-48) το είχαν κάνει απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι με τη συγκέντρωση στην άμυνα να είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα με το IBC να φτάνει στο 3ο ροζ φύλλο της χρονιάς με 74-63.

Ο Φώτης Νταβουλτζόπουλος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του μέχρι σήμερα με το IBC με 16 πόντους πολλά ριμπάουντ και πολλές μάχες οι περισσότερες εκ των οποίων κερδισμένες.

Η αφύπνιση του Γιώργου Ξιούρα ήταν κομβική ώστε να έρθει η νίκη. 16 πόντους σημείωσε ο έμπειρος αθλητής του IBC, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Σταθερά σημαντική η παρουσία του Σωτήρη Ζώτου που είχε 13 πόντους και το κυριότερο μεγάλη διάθεση και συμβολή στην άμυνα.

Σημαντικός στη σημερινή νίκη ήταν και ο Σπύρος Μπαρτζώκας με 10 πόντους και μεγάλη βοήθεια σε άμυνα και ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα του IBC στην τελευταία περίοδο όπου με επιμέρους 14-2 έφτασε τη διαφορά στους 20 (68-48) ήταν το σημείο στο οποίο "καθάρισε" την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 31-36, 54-46, 74-63

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Λαμπρέλλης

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 13(1), Νταβουλτζόπουλος 16, Γκλίναβος, Ξιούρας 16(2), Βάσης 11(1), Πολύζος, Σφουγγάρης, Μαγκλάρας, Milanovic 4, Μπαρτζώκας Σπ. 10, Πετσίτης 2, Μπαρτζώκας Π. 2

Αγριά (Κοσμάτος-Στρατίκης): Αντωνόπουλος 6, Μοιρώτσος 3(1), Καραμανλής 13(2), Βλαχογιάννης 16, Χαντζόπουλος 2, Σαλέπτσης 4, Ρόσσιος 2, Αμπάρης 12(1), Τσίρος 5