Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-ΠΑΟΚ 84-90: Έδωσε "μάχη" αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Μεγάλο ντέρμπι με πολύ υψηλό σκορ σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 90-84 του ΠΑΣ Γιάννινα στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Briggs με 25 πόντους η πρώτη σκόρερ του ΠΑΣ με την Καλαμπάκου να την ακολουθεί με 23, τη Σαρηγιαννίδου να έχει 15 μαζί με 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ και την Ewodo να προσθέτει  14 με 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες. Η Effa δεν μπόρεσε λόγω τραυματισμού να βοηθήσει την ομάδα της. Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη μέρα μία τριπλέτα αθλητριών με την Wilson να σημειώνει 24 (5/7 τρίποντα), την Καρλάφτη 21 (4/7 τρίποντα) και την Κολλάτου 15 μοιράζοντας και 12 ασίστ.

Με 57.1% σούταρε ο ΠΑΟΚ από τα 6.75 (12/21 τρίποντα) έναντι 31.6% του ΠΑΣ (6/19 τρίποντα) με τις γηπεδούχες πάντως να έχουν καλύτερο ποσοστό στα δίποντα με 61.4% (27/44) έναντι 46.7% των φιλοξενούμενων (21/45). Άστοχος στις βολές ο ΠΑΣ Γιάννινα που σούταρε με μόλις 57.1% (12/21).

Με 5-0 προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον ΠΑΟΚ να απαντά μέσα στα επόμενα 2 λεπτά και με δικό του σερί 8-0 να προσπερνά με 8-5. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" παίρνοντας το μομέντουμ κατάφερε να φτάσει σε double score (18-9). Οι παίκτριες του John Μαργαρίτη αντέδρασαν και με πρωταγωνίστρια την Ewodo έτρεξαν σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 20-18. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 20-20 μετά το πρώτο καλάθι της πρώην αθλήτριας του ΠΑΣ Μαρίας Κατσαμούρη.

Οι συνεχόμενες εναλλαγές στην πρωτοκαθεδρία χαρακτήρισαν το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι και το 15΄ σημείο στο οποίο ο ΠΑΣ είχε "χτίσει" μικρή διαφορά 3 πόντων (31-28). Ewodo και Σαρηγιαννίδου έκαναν τη διαφορά για την ομάδα τους γεμίζοντας τη στατιστική τους. Σερί 5-0 του ΠΑΟΚ μετά το time out του coach Αγγελίδη έκανε το σκορ 33-31 όμως οι γηπεδούχες με δύο καλάθια της Briggs πέρασαν ξανά μπροστά με  35-33 στο 17΄. Ντέρμπι μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου με κανέναν από τους δύο να μην μπορεί να οικοδομήσει μία αξιόλογη διαφορά όμως Briggs και Ewodo έκαναν τα πάντα ώστε ο ΠΑΣ να βρίσκεται με βραχεία κεφαλή μπροστά στο 20΄ (42-41). Η Αμερικανίδα center της γιαννιώτικης ομάδας χρειάζονταν να επιδείξει ιδιαίτερη προσοχή στην επανάληψη καθώς είχε χρεωθεί με 3 φάουλ ενώ το ίδιο συνέβη με την Williams του ΠΑΟΚ.

"Εκρηκτικό" ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο για τον ΠΑΣ που τιμώρησε την άμυνα ζώνης 2-3 του ΠΑΟΚ με 3 τρίποντα, 2 από την Καλαμπάκου και ένα από τη Μαρίνη, κάνοντας το 51-44. Η αριστερόχειρας guard/forward συνέχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια και με νέο τρίποντο λίγο αργότερα έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα της (56-46). Με την Wilson να ανεβαίνει πολύ επιθετικά ο ΠΑΟΚ μείωσε με επιμέρους 11-2 στον πόντο (58-57). Η Αμερικανίδα είχε τους 8 από τους 11 πόντους σε αυτό το επιμέρους σκορ. Η Καλαμπάκου με την ψυχολογία της στα ύψη συνέχιζε να οδηγεί επιθετικά την ομάδα της όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να φτάσει στο +4 (64-60). Η Κιλαζίδου με έμμεσο τρίποντο έκανε το 67-62 με τον ΠΑΣ να έχει 21΄΄ μέχρι και το τέλος της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ είχε να δώσει φάουλ, κάτι που έκανε, με τις γηπεδούχες να μη βρίσκουν μία καλή ευκαιρία προκειμένου να εκτελέσουν και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει αυτό το προβάδισμα των 5 πόντων στο 30΄. Φοβερή Καλαμπάκου που είχε τους 13 από τους 20 πόντους της ομάδας του John Μαργαρίτη σε αυτό το δεκάλεπτο.

Δύο καλάθια από Σαρηγιαννίδου και Briggs έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (67-66) με τον ΠΑΟΚ με την πρώτη σκόρερ του Wilson να "τραβά το κουπί" να ξεφεύγει εκ νέου με 72-66. Το +8 στο οποίο ανέβασαν τη διαφορά οι "ασπρόμαυρες" (76-68) ανάγκασε τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει άμεσα time out. Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους 6 με τις παίκτριες του coach Αγγελίδη να διατηρούν τα ηνία σταθερά 2΄ 48΄΄ πριν το τέλος (83-76). Η Κολλάτου συνέχιζε να μοιράζει ασίστ με την Καρλάφτη λίγο μετά με ένα τρίποντο να κάνει το 90-78. Με 1:11 να απομένει στον ηλεκτρονικό πίνακα ο ΠΑΣ δεν είχε πολλές ελπίδες για την ανατροπή. Το τελικό 90-84 διαμορφώθηκε μετά από σερί 6-0 του ΠΑΣ.