Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022

Α.Ε. Καναλακίου-Παραμυθιά 53-67: Με φόρα πήρε και το ηπειρωτικό ντέρμπι η Παραμυθιά

φωτό:Gosports.gr

Σε ένα γεμάτο από φίλαθλο κόσμο και των 2 ομάδων ΔΑΚ Καναλακίου, η τοπική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Κ.Α.Ε. Παραμυθιά με 53-67. Ένα "do or die" παιχνίδι όπως χαρακτηρίστηκε από τον coach Βαβέτση, που εν τέλει το Καναλάκι δεν μπόρεσε να κερδίσει. Χάιδος λαμπρός, που με 24 πόντους ηγήθηκε της "πράσινης" προσπάθειας, με τον Κατσίβελο τον 2ο διψήφιο της παραμυθιάς με 14. Ζαμπέτης με 14 και Κασκάνης με 11 οι διακριθέντες από το σύνολο των γηπεδούχων.

Στα του αγώνα, το Καναλάκι έδειξε εξ αρχής πόσο σημαντικό ήταν αυτό το παιχνίδι για την ομάδα, και βγήκε με ένταση, αλλά η Παραμυθιά είχε απαντήσεις σε ό,τι και αν προσπάθησε ο coach Βαβέτσης. Το σκορ στο 10' ήταν 16-21. Στο 2ο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με το λειψό επί μέρους 12-6 να το αποδεικνύει. Οι παίκτες του Καναλακίου πάλεψαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα του και στο τέλος του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με buzzer beater τρίποντο του Κασκάνη, με τον ηλεκτρονικό πίνακα στο 20' να γράφει 28-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο "βάφτηκε" πράσινο καθώς το αμυντικό πλάνο του coach Μπάθα απέδωσε καρπούς και με επί μέρους 09-19 η Παραμυθιά είχε τα ηνία του αγώνα 10 λεπτά πριν την λήξη. Στα τελευταία 10 λεπτά φάνηκε η κούραση των παικτών του Καναλακίου, γεγονός που οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και με το παραπάνω, βγάζοντας μέσα από σωστές άμυνες και καλή επιθετική κυκλοφορία εύκολα καλάθια.

Τελικό Σκορ: 53-67

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-27, 37-46, 53-67

Α.Ε. Καναλακίου (Βαβέτσης): Ζαμπέτης 14(2), Πάντας, Τάτσης, Ροντογιάννης 5(1), Κασκάνης 11(3), Κακιούζης 6, Δάσκαλος 8, Πάνου 9(1)

Κ.Α.Ε.Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 24(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Βάτσιος 8, Μάλλιος 4, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος 14(2), Krypsi 7, Κωσταράς, Τσιρώνης