Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Αλμυρός-IBC 92-67: Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για το IBC

φωτό: almyros.gr

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής γνώρισε το IBC με 92-67 από τον Αλμυρό στο Βόλο.

Οι Βολιώτες ήταν αυτοί που με τη δύναμη της έδρας είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο με το 27-16 να είναι το σκορ στο 10'.

Η διαφορά άνοιξε στους 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (39-24) με το IBC όμως να βελτιώνεται επιθετικά και με επιμέρους 13-4 να μειώνει στο ημίχρονο σε 43-37 στο 20'.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό για τους Γιαννιώτες καθώς ο Αλμυρός ήταν απόλυτος κυρίαρχος και με επιμέρους 31-9 έφτασε να προηγείται με διάφορα που δεν μπορούσε να καλυφθεί σε 10 αγωνιστικά λεπτά (74-46 στο 30').

Το τελικό 92-67 έδωσε στον Αλμυρό τη νίκη με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (3-1). Επόμενος αγώνας για το IBC κόντρα στην Παραμυθιά στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-37, 74-46, 92-67

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Τοπαλίδης

Αλμυρός (Νάνης): Κοντοστάθης 17(3), Μυλωνάς, Μαμούρας 11(1), Πελεκάνος 17(4), Μασούρας 2, Κανατούλας, Παπούλιας 12(1), Γωγουλας 5(1), Βαλαμούτης 4, Πολίτης 18(4), Τάσσος 6

IBC (Παπαδόπουλος): Ζώτος 3, Νταβουλτζόπουλος 13, Γκλίναβος, Ξιούρας 15(1), Μαρτζούκος, Μπαρτζώκας Π., Βάσης 4, Πολύζος 9(1), Σφουγγάρης, Milanovic 6, Μπαρτζώκας Σπ. 14, Πετσίτης 3(1)