Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Ελευθερία Μοσχάτου 68-73: Δεν ήρθε η πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ούτε σήμερα ήρθε η πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα που ηττήθηκε το μεσημέρι από την Ελευθερία Μοσχάτου με 73-68 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Ανοιχτό το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ να έχει μια διαφορά 5 πόντων (17-12) με την Σταμάτη με τρίποντο να κάνει το 17-15.

Οι εναλλαγές στην πρωτοπορία ήταν πολλές στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Αθήνας να έχει διαφορά 2 πόντων στο ημίχρονο (35-33 στο 20').

Το 38-38 στην αρχή της τρίτης περιόδου έγινε 43-38 υπέρ των φιλοξενούμενων που είχαν σταθερά διάφορες της τάξεως των 4-5 πόντων (53-49 στο 30').

Με +8 προηγήθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου στο 31' (58-50) με τις παίκτριες του Μαργαρίτη να βγάζουν αντίδραση και με εντυπωσιακό σερί 12-0 να προσπερνούν με 62-58 στο 35'. Μέχρι και το 38' οι γηπεδούχες ήταν μπροστά όμως ένα τρίποντο της Okoye έφερε την ομάδα της στο 66-64. Μέχρι και το φινάλε το Μοσχάτο δεν έχασε την πρωτοκαθεδρία με το τελικό 73-68 να υποχρεώνει τον ΠΑΣ στην 4η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.