Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Παραμυθιά-Α.Ο. Τρίκαλα 70-71: Μεγάλο "θρίλερ" με νικητή τον Α.Ο Τρικάλων στις λεπτομέρειες

φωτό: Κ.Α.Ε. Παραμυθιά

Μεγάλη "μάχη" έδωσε η Παραμυθιά σήμερα στην έδρα της κόντρα στον Α.Ο. Τρικάλων με τους Θεσσαλούς να φεύγουν τελικά με το ροζ φύλλο με 71-70.

Η Παραμυθιά πήρε μεγάλη ενέργεια από τον κόσμο της που έδωσε βροντερό "παρών" με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε "θρίλερ".

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε αρκετά ψηλά, κάτι όχι σύνηθες για τη φετινή ομάδα της Παραμυθιάς (η καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα πριν την 4η αγωνιστική) με τα Τρίκαλα στο 27-22 στο 10'.

Οι οδηγίες του Μιχάλη Μπαθα έπιασαν τόπο με την άμυνα να βελτιώνεται (13 πόντοι παθητικό). Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-38.

Με τον Χάιδο να κρατά την ομάδα του στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι στη συνέχεια (54-52 στο 30') για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο όπου ο Tham έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα παίρνοντας την μπαγκέτα από τον Λεπενιώτη, τον οποίο περιόρισε η άμυνα της Παραμυθιάς στο δεύτερο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα έβγαλαν την άμυνα και με lay up του πολύπειρου Λεπενιώτη βρέθηκαν στο +3 (71-68). Ο Κατσίβελος με 2/2 βολές έκανε το 71-70 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ στα τελευταία 5" που είχαν απομείνει.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 38-40, 52-54, 70-71

Διαιτητές: Καρακάσης-Λογοθέτης

Παραμυθιά (Μπάθας): Χάιδος 33(5), Ψιλοδημητρακόπουλος 11, Βάτσιος 5(1), Μάλλιος, Σωτηρίου 7(1), Κατσίβελος 10(2), Krypci 4

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Φρύδας, Λεπενιώτης 19(1), Γκαντιάς 3, Αργύρης Κ. 14(3), Σούλκο 7, Ευαγγελακόπουλος Αργύρης Στ. 6(2), Τζιαννής 7(1), Μοσόρας, Tham 15(2)