Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Ioannina WBC-Χ.Α.Ν.Θ. 48-55: Πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο

Την ήττα με σκορ 55-48 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το Ioannina WBC από τη Χ.Α.Ν.Θ. σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Πανωραία Ντόκου με 19 πόντους και Ευγενία Παπαδοπούλου με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης 20 είχε η Γαβρίλη και 12 η Τσαπόγα.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο ημίχρονο (28-26).

Αυτό το προβάδισμα των 2 πόντων το είχε και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα των Ιωαννίνων (42-40 στο 30') όμως στα τελευταία 10 λεπτά δυσκολεύτηκε επιθετικά σημειώνοντας μόλις 6 πόντους με το συνολικό επιμέρους να είναι 15-6 υπέρ της Χ.Α.Ν.Θ. που έφυγε με τη νίκη με 55-48.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 28-26, 42-40, 48-55

Διαιτητές: Γκαρτζονίκας-Νικολαϊδης

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 7, Ντόκου 19(5), Μάντζιου Ε., Τσακτσιρα, Φαγογένη, Δημητριάδου 2, Παπαδιά, Δημοπούλου 1, Παπαδόπουλου 10, Μάντζιου Α, Πανούτσου 6, Γιωτιτσα 3

Χ.Α.Ν.Θ. (Σερέτης-Καλογεράτος): Δραγκόλα, Γαβριηλίδου 2, Δασκαλοπούλου, Γαβρίλη 20(4), Τσαπόγα 12, Σιδηροπούλου, Δημητριάδου 4, Πετρίδου 6, Αναγνώστου, Γκρίτζαλη 3, Σταμπή 8(2).