Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Γ.Ε.Κ.-Μολοσσοί 84-86: Μεγάλο "διπλό" για τους Γιαννιώτες

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας οι Μολοσσοί επικρατώντας με 86-84 της Γ.Ε.Κ.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ζήση που σταμάτησε στους 32 πόντους με τον Μπάρπα και τον Κουλουμπή να είναι άξιοι συμπαραστάτες με 18 και 15.

Πολύ υψηλό το σκορ στην πρώτη περίοδο με τους Γιαννιώτες να δέχονται 29 πόντους και τη Γ.Ε.Κ. να έχει ένα +6 (29-23 στο 10΄). Οι παίκτες του Σπύρου Αλεξίου έφτασαν και μέχρι τους 13 με τους Μολοσσούς να βρίσκουν τις λύσεις με τον Ζήση να βλέπει το καλάθι "βαρέλι" έχοντας 18 πόντους με 6 τρίποντα. Στο 52-45 οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο.

Με τον Παπαγκίκα να ηγείται επιθετικά της Γ.Ε.Κ. οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ όμως στην τελευταία περίοδο οι Μολοσσοί με Ζήση και Μπάρπα βρέθηκαν στο +9 στο 34΄ (80-71).

Οι Κερκυραίοι προσπάθησαν για την ανατροπή έχοντας και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Παπαγκίκα ο οποίος κέρδισε φάουλ και το δικαίωμα για 3 βολές με το σκορ στο 86-83. Ο αριστερόχειρας αθλητής έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη χάνοντας την τρίτη για να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του να βρει ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το παιχνίδι έληξε με 86-84 υπέρ των Μολοσσών.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 45-52, 71-73, 84-86

Διαιτητές: Ντάγκας-Ρούγκας

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Γαληνάκης 13(2), Καραγιάννης 24(1), Τσενεμπής 6(2), Μιχαήλ 16(1), Σιμωτάς 4, Παπαγκίκας 21(3), Δηλαβέρης, Παλλης, Γκιουλέας

Μολοσσοί (Κόρδας Β.): Βρασταμηνός 3(1), Κουλουμπής 15(5), Ζήσης 32(8), Πολύζος 3, Μπάρπας 18, Μάκης 8, Μάστορας 5, Σιώζος 2