Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Νικόπολη Πρέβεζας-Ιόνιος 63-75: 2Χ2 για τον Ιόνιο

φωτο: gosports.gr

Ντέρμπι με τα όλα του στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν το Νικόπολη Ιόνιος σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας με τους Κερκυραίους στο τελευταίο δεκάλεπτο να βάζουν κάποια μεγάλα σουτ φτάνοντας στη νίκη με 75-63.

Μαγκανάς με 24 πόντους έκανε μεγάλο παιχνίδι, με τον Μπακιρτζή να ακολουθεί με 15, τον Νεδέλκο να προσθέτει 11 και τον Μασλαρινό να έχει 8 αλλά να βάζει μεγάλα σουτ στο τέλος. 34 είχε ο Νίκας από πλευράς Νικόπολης κρατώντας επιθετικά την ομάδα του, 15 ο Κοντογιάννης που αντιμετώπισε πρόβλημα όμως με τα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο και 12 ο Τσιτσώνης. Πληγή για τη Νικόπολη τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ λόγω και της ζώνης που έπαιξε για να "προστατέψει" τον Κοντογιάννη από ανεπιθύμητα φάουλ.

Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους Πρεβεζιάνους να έχουν βραχεία κεφαλή στο 10΄ με 14-13. Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με 22-19 επιμέρους είχαν μία διαφορά 2 πόντων (35-33 στο 20΄). Ο πιο αξιόπιστος ψηλός της Νικόπολης, ο Κοντογιάννης, είχε χρεωθεί με 3 φάουλ στο πρώτο μισό του αγώνα ενώ ο coach Πολίτης είχε χάσει και τον Δούβλη με αποβολή με ντισκαλιφιέ.

Στην τρίτη περίοδο Νικόπολη και Ιόνιος συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (48-46 ο Ιόνιος στο 30΄) για να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα τελευταία 5΄ όπου οι Φαίακες με τους Μασλαρινό και Μαγκανά να βάζουν μεγάλα σουτ να φτάνουν στο +8 περίπου 1΄ πριν το φινάλε και να φτάνουν τελικά στο 75-63.

Να σημειωθεί ότι η Νικόπολη είχε πολλά παράπονα από τη διαιτητική δυάδα στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 33-35, 46-48, 63-75

Διαιτητές: Ντίσιος-Καλαμαράς

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 15, Τσεκούρας, Τσιτσώνης 12(3), Παππάς Θ., Ζαλοκώστας, Παπαμιχαήλ 2, Γεωργίου, Νίκας 34(5), Διαμάντης, Δούβλης, Παπίρης

Ιόνιος (Μακρής): Νεδέλκος 11, Μαγκανάς 24(5), Μασλαρινός 8(2), Μπακιρτζής 15, Γεωργακόπουλος 4, Σούκερας 5, Παπαδόπουλος 8