Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Ολυμπιακός Βόλου-Βίκος Ιωαννίνων 48-77: Με σοβαρότητα ο Βίκος κυριάρχησε κάνοντας το 3X3

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος B.C.

Παρουσιάζοντας σοβαρό πρόσωπο από την αρχή του αγώνα ο Βίκος Ιωαννίνων δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου παίρνοντας εύκολη νίκη με 77-48 κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου με τον Νίκο Ιωαννίδη να σημειώνει 16, τον Γιάννη Αναγνωστάκη 15, τον Βασίλη Πάτρα 12 και τον Θοδωρή Τσιλούλη 10.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους βρισκόμενοι στο 25-9 στο 10΄. Στο ημίχρονο ο Βίκος απολάμβανε διαφορά 18 πόντων (38-20 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτες συνέχιζαν να είναι το απόλυτο αφεντικό στο ΕΑΚ Βόλου με το 58-39 στο 30΄ να τους φέρνει κοντά στη νίκη η οποία επισημοποιήθηκε με το τελικό 77-48. Ο coach Κωστόπουλος χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του με τους 11 από τους 12 μάλιστα να σκοράρουν.

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 20-38, 39-58, 48-77

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπανικολάου Γ.-Τοπαλίδης

Ολυμπιακός Βόλου (Μπουντούρης-Πρέκας): Στεφόπουλος, Πανάγης, Γουάμπα 12, Νίκολης 16(2), Σταθούρος 7(2), Μπουντούρης 2 Κ., Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ., Ντίαθ Λουις 11

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου 1, Αναγνωστάκης 15(3), Μαυρογιάννης 8(1), Ιωαννίδης 16, Αποστολίδης 1, Τσιλούλης 10(2), Πάτρας 12, Δήμος 6, Αντωνίου, Βαράκας, Σταυρόπουλος 5, Κοτσάνος 3