Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022

ΙΕΚ Δέλτα 360-Εστίαση 65-52: Σημαντικό βήμα 4αδας για το ΙΕΚ Δέλτα 360

Στο δεύτερο κατά σειρά ντέρμπι που περιλάμβανε η 5η αγωνιστική στην Α1 του Εργασιακού Πρωταθλήματος "Ευγενία Μουτσίκα" το Ι.Ε.Κ. Δέλτα 360 ήταν αυτό που πανηγύρισε επικρατώντας με 65-52 της Εστίασης χθες το βράδυ στο ΕΑΝΚΙ και έκανε βήμα για το πλασάρισμα στην πρώτη 4αδα.

Δουβίτσας με 18 πόντους πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση από τους νικητές με αρκετούς παίκτες να συνεισφέρουν σημαντικά στην 3η νίκη του ΙΕΚ Δέλτα 360. Η Εστίαση είχε αρκετές απουσίες με αποτέλεσμα να αγωνιστούν μόλις 6 παίκτες. Κοσμάς με 14 και Τζοβάρας με 12 πόντους οι δύο που ξεχώρισαν.

Η Εστίαση ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενη με 13-2 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-10. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους στη δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να έχουν μία διαφορά 2 πόντων στο ημίχρονο (28-26 στο 20΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες με το ΙΕΚ Δέλτα 360 με πρωτεργάτη τον Δουβίτσα να βρίσκεται στο +5 στο 30΄ (49-44). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι με double score (16-8) κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του 3ου ροζ φύλλου με 65-52. Πλέον οι δύο ομάδες μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής έχουν από 3 νίκες και 2 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 28-26, 49-44, 65-52

Διαιτητές: Διαμαντής-Θώμος Ορ.

ΙΕΚ Δέλτα 360: Κουλουμπής 9(1), Μπάγιας 8, Δάλλας 7(1), Δουβίτσας 18(2), Νικόπουλος 2, Δημακόπουλος 5(1), Κοντοκωστόπουλος 7(1), Βρεττός, Μιχαήλ 9(1)

Εστίαση (Μιχαήλ): Κοσμάς 14, Ντιναλέξης 8, Βασιλειάδης 3, Τζοβάρας 12(1), Σατζαρίδης 8(2), Γκάνης 7(1)