Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022

ΔΑΙ-Βίκος 84-56: Έφτασε τις 5 νίκες η φορμαρισμένη ΔΑΙ

Μία ακόμα νίκη κατέκτησε η ΔΑΙ στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στο Final 4 με 84-56 επί του Βίκου χθες το βράδυ στο Epirus Arena. Αυτό ήταν το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Α1 Κατηγορία.

Γεωργακόπουλος με 25 πόντους ο καλύτερος από την ΔΑΙ με τον Κοντοδήμο να τον ακολουθεί έχοντας 17 και τον Γιώτη να προσθέτει 10. Πανταζής με 29 ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τον Καΐκα να έχει 10.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +6 στο 10΄ (18-12) όμως από εκεί και μετά επέβαλαν το ρυθμό τους. Συγκεκριμένα, με επιμέρους 23-10 πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με 41-22.

Οι βάσεις για την επικράτηση είχαν μπει από το πρώτο ημίχρονο για την ΔΑΙ η οποία διεύρυνε τη διαφορά στο 30΄ (62-39) φτάνοντας τελικά στο άνετο 84-56 και την 5η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Βίκος έχει ρεκόρ 1-5.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-22, 62-39, 84-56

Διαιτητές: Καννής-Πλιάκος

ΔΑΙ (Μουσαφίρης-Πάππος): Γιώτης 10, Κρανάς 8, Φούκας 2, Τασιούλας 5, Μουσαφίρης 6, Κοντοδήμος 17(1), Παππάς 7(1), Γεωργακόπουλος 25(4), Πάππος 4

Βίκος: Καΐκας 10(2), Πανταζής 29(4), Θρασκιάς 2, Καράτσκος, Τσιόλκας, Καταγης 9(1), Καραμπίνας 3, Μπάτσης, Πασχάλης 3(1)