Κυριακή 22 Μαΐου 2022

Ιατρικά Επαγγέλματα-ΔΣΙ 52-73: Έβγαλε αντίδραση ο ΔΣΙ έχοντας 5 διψήφιους

Αφήνοντας πίσω την ήττα της 1ης αγωνιστικής από τη Δωδώνη ο ΔΣΙ κατέκτησε την πρώτη του νίκη με 73-52 επί των Ιατρικών Επαγγελμάτων σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

5 διψήφιους είχαν οι νικητές με τον Τσιρώνη να σημειώνει 20, τον Λεονταρή 17, τον Ιωαννίδη 14 και τους Ντάσιο-Καραπάνο 10. Θεοχάρους με 19 και Ματσάγγας με 13 οι καλύτεροι των Ιατρικών Επαγγελμάτων.

Λεονταρής και Ιωαννίδης φρόντισαν από την πρώτη περίοδο προκειμένου η ομάδα τους να χτίσει καλή ψυχολογία για το παιχνίδι (20-11 στο 10΄). Με επιμέρους 17-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΔΣΙ είχε βάλει καλές βάσεις νίκης από το πρώτο μισό (37-19 στο 20΄).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο διατηρώντας την διψήφια διαφορά που είχαν οικοδομήσει (52-34 στο 30΄) και πήραν την 1η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα με το τελικό 73-52.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 19-37, 34-52, 52-73

Διαιτητές: Καλαμαράς-Θώμος Ο.

Ιατρικά Επαγγέλματα (Ματσάγγας): Ματσάγγας 13(3), Λύγδας 4, Λάμπρης 2, Θεοχάρους 19, Δουβανάς, Κυπριανός 6, Παπατόλης 6, Κεφαληνός 2

ΔΣΙ (Ντάσιος): Τσουμάνης, Ντάσιος 10, Σακκάς, Ιωαννίδης 14, Τσιρώνης 20(2), Λεονταρής 17, Καραπάνος 10, Τσαμπαλάς 2