Δευτέρα 23 Μαΐου 2022

Health Team-Ασφαλιστές 58-53: 2η νίκη για την Health Team με ηγετική εμφάνιση Ζυγούρη

Το 2Χ2 είναι γεγονός για την Health Team καθώς χθες το βράδυ επικράτησε με 58-53 των Ασφαλιστών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας.

Ο Ζυγούρης με 26 πόντους ήταν ο καλύτερος από τους νικητές με τους Ασφαλιστές στην αντίπερα όχθη να έχουν τους Πάσχο και Καλλή στους 14 και τον Σιώμο στους 10.

Ζυγούρης, Ιωάννου και Ανδριώτης έκαναν σπουδαία δουλειά στην πρώτη περίοδο για τους γηπεδούχους σημειώνοντας τους 16 από τους 21 πόντους (21-13 στο 10΄). Η διαφορά αυξήθηκε φτάνοντας πάνω από τους 10 με show του Ζυγούρη που σημείωσε 13 πόντους με 3 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο (38-25 στο 30΄).

Χαμηλή η παραγωγικότητα των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ασφαλιστές με "αιχμή του δόρατος" τον Σιώμο να μειώνουν σε 47-37 στο 30΄.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν "σκληρά καρύδια" καταφέρνοντας να το μαζέψουν και να βρεθούν στον πόντο (51-50 2:30 πριν το τέλος) όμως η Health Team με ένα ζευγάρι εύστοχων βολών του Ζυγούρη και ένα έμμεσο τρίποντο του Καλογεράκη τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-25, 47-37, 58-53

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Θώμος Β.

Health Team: Ζυγούρης 26(5), Ιωάννου 9, Ρούμπης, Λειβαδίτης, Ανδριανόπουλος 2, Παπανικολάου, Ανδριώτης 9, Καλογεράκης 6, Πλακούτσης 3(1), Μάντζιος 3

Ασφαλιστές (Κοσμάς): Σιώμος 10, Πάσχος 14, Ιωάννου, Γιουγλής 8(1), Μαντζούκας 5, Τζώλος 2, Καλλής 14