Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 95-85: Ούτε τώρα ήρθε το πρώτο "διπλό"

φωτο: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ούτε σήμερα κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC να φτάσει στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα γνωρίζοντας την ήττα με 95-85 από τη Νίκη Λευκάδας. Ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε τις εκτός έδρας αποστολές του στο πρωτάθλημα με 0/8 απόπειρες.

Συγκλονιστικές εμφανίσεις από τις Samantha Cooper και Ντίνα Σαρηγιαννίδου αλλά δε στάθηκαν ικανές να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα. Η Καναδή είχε ένα ακόμα double double με 30 πόντους (11/17 σουτ) και 14 ριμπάουντ ενώ η αρχηγός του ΠΑΣ σημείωσε 22 πόντους (9/16 σουτ) μαζί με 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Young με 31 πόντους έκανε τεράστια ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα, 16 μαζί με 15 ριμπάουντ είχε η O' Dwyer, 15 η Τσαβόνι, 14 η Ντάλα και 11 η Coffee.

Χρηστάκη-Μαρίνη-Θεοδώρου-Σαρηγιαννίδου-Cooper ήταν οι αρχικές επιλογές του Χάρη Γούλα. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 5-0 με τη Νίκη Λευκάδας να απαντά γρήγορα με επιμέρους 11-2 και πρωταγωνίστρια την Πανωραία Ντάλα (7 πόντοι) κάνοντας το σκορ 11-7. Οι Λευκαδίτισσες δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε στο 28-24.

Μετά από τα 10 πρώτα αγωνιστικά λεπτά όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο ο ΠΑΣ με σερί 7-0 προσπέρασε με 31-28 στο 11΄. Φουριόζα η Σαρηγιαννίδου μετρούσε ήδη 9 πόντους και μαζί με την Blachier, που έδωσε άλλον αέρα ερχόμενη από τον πάγκο (6 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ), έφεραν την ομάδα τους μπροστά. Ο ΠΑΣ διατηρούσε αυτό το +3 και στο 12΄ (34-31) με το σχεδόν 54% στο τρίποντο (7/13) το 71.4% στο δίποντο (5/7), τις 11 ασίστ και τον έλεγχο των ριμπάουντ (13-9) να κάνουν τη διαφορά. Cooper και Μαρίνη έφεραν τις "κυανόλευκες" στο +7 (38-31). Οι γηπεδούχες βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι μετά από περισσότερά από 3΄ με την Δανδουλάκη μειώνοντας σε 38-33 και λίγο αργότερα με μπροστάρισσα την Coffee (6 μαζεμένοι πόντοι) το μάζεψαν στον πόντο (40-39). Η Cooper με το δεύτερο καλάθι της (είχε βέβαια ήδη 9 ριμπάουντ) έδωσε επιθετική ανάσα στην ομάδα της (42-39). Νίκη Λευκάδας και ΠΑΣ Γιάννινα WBC πήγαν χέρι χέρι μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 20΄ ναι είναι στο 45-44 υπέρ του ΠΑΣ.

Νωθρό το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με το 5-0 σερί της Νίκης Λευκάδας να μετατρέπει το σκορ σε 49-45 και μάλιστα στο 24΄ η διαφορά έφτασε τους 8 (59-51). Οι Επτανήσιες διατηρούσαν το πάνω χέρι (63-54), με την Ντίνα Σαρηγιαννίδου, που ήταν από την αρχή του αγώνα σε μεγάλη μέρα, με δύο καλάθια να μειώνει σε 63-58. Η ομάδα του coach Λαμπρόπουλου με νέο σερί 5-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (68-58), με τις δύο καλύτερες παίκτριες του Χάρη Γούλα, Σαρηγιαννίδου και Cooper, να μειώνουν εκ νέου σε 68-62. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 69-65 με τρίποντο της Καλαμπάκου να φέρνει τον ΠΑΣ στο -4.

Με την Young να πρωταγωνιστεί οι γηπεδούχες είχαν ένα +6 στο 32΄ (74-68). Η Cooper έχοντας και τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας της στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατούσε τον ΠΑΣ στον αγώνα (81-75). Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν αυτή που έπρεπε με αποτέλεσμα μέσα σε 5΄ να έχει δεχθεί 18 πόντους (87-75). Στο 37΄ η Νίκη Λευκάδας διατηρούσε ένα +7 (88-81) και παρά το γεγονός ότι μέχρι και περίπου 2΄ πριν το φινάλε δεν υπήρξε κάποιο καλάθι, ήρθε η Young με το 4ο τρίποντό της να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι κάνοντας το 91-81. Το τελικό 95-85 έφερε τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC στο 3-12 και τη Νίκη Λευκάδας στο 4-9.

Για να δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ:

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-45, 69-65, 95-85

Διαιτητές: Καρακάσης-Τσακιράκη-Ασημακάκη

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Coffee 11 , Ντάλα 14(2), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Αλ. 8(2), Τσαβόνι 15, Young 31(5), O' Dwyer 16(3)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Γούλας): Blachier 6(2), Χούλη 2, Σαρηγιαννίδου 22(2), Θεοδώρου 6, Καλαμπάκου 6(2), Cooper 30(4), Χρηστάκη, Slim 6(2), Παπαδοπούλου, Μαρίνη 7(1)