Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

Ioannina WBC-Α.Ο. Σχερία 37-31: 3ο ροζ φύλλο για το αήττητο IBC

Το 3Χ3 πραγματοποίησε χθες το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο το Ioannina WBC επικρατώντας με 37-31 της Σχερίας στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Αν και βρέθηκε στο ρόλο του κυνηγού το IBC στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10-6 η Σχερία στο 10΄) η εικόνα του σταδιακά βελτιώθηκε με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει ακόμα μπροστά τις φιλοξενούμενες (17-15).

Στην τρίτη περίοδο άλλαξε τελείως το σκηνικό με το επιμέρους 15-3 των παικτριών του Βαγγέλη Αυγερινού να τις φέρνει στο +10 στο 30΄ (30-20). Δημοπούλου-Κολόκα ήταν καθοριστικές για τις γηπεδούχες. Τελικό σκορ 37-31 με το IBC να φτάνει στις 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες συνεχίζοντας να βρίσκεται στην κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 6-10, 15-17, 30-20, 37-31

Διαιτητές: Ντάγκας-Γεωργίου

IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Δημοπούλου 8, Μπαρτζώκα 4, Τσακτσίρα 1, Φαγογένη 9(3), Παπαδιά 2, Μάντσου, Κολόκα 5(1), Παππά 4(1), Αργυροπούλου 2, Πανούτση 2

Α.Ο. Σχερία (Παπαϊωάννου): Σκαλιώτη 2, Χούτα, Σίσκου, Πίντζου 11, Καλτσά 6, Βεντούρα 10, Παναγιωτίδου 2