Κυριακή 13 Μαρτίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας 79-69: Υπέταξε και τη Δόξα Λευκάδας με "τρίποντη καταιγίδα" ο τρομερός ΑΓΣΙ (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Νέα μεγάλη νίκη για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων που επιβλήθηκε της Δόξας Λευκάδας με 79-69 στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 11-6.

Ντίνος Νικολόπουλος με 23 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τη βασική 5αδα των Γιαννιωτών να είναι ξανά εξαιρετική. Στους 16 ο Μάρκο Ψάλτου, στους 13 ο Γιάννης Γυφτάκης, στους 12 οι Χρήστος Καννής και Δημήτρης Μάντζιος. 16 εύστοχα τρίποντα είχαν οι γηπεδούχοι στο σημερινό παιχνίδι ενώ η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε τη διαφορά καθώς δέχθηκε μόλις 29 πόντους. Κουρτίδης με 20 πόντους, Κοντούδης με 18 και Βαγενάς με 13 οι καλύτεροι από τη Δόξα Λευκάδας.

Με 9-4 προηγήθηκε στο 3΄ η Δόξα Λευκάδας έχοντας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου την πρωτοπορία. Με Κεραμάρη-Κουρτίδη-Βαγενά να τραβούν το σκοράρισμα η Δόξα βρισκόταν στο 19-13. Οι γηπεδούχοι με τον Καννή να "ζεσταίνεται" από τα 6.75 προσπαθούσαν να μειώσουν όμως το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-15 υπέρ της Δόξας Λευκάδας.

Πάρα πολύ δυνατά μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων καθώς με σερί 8-0 μείωσε στον πόντο (24-23). Ο Μάντζιος με καλάθι από το ζωγραφιστό, ο Καννής με το 3ο του τρίποντο από δημιουργία του Νικολόπουλου και ο πολύπειρος shooting guard με το πρώτο του καλάθι σημείωσαν τους 8 αυτούς πόντους των Γιαννιωτών. Το σερί διευρύνθηκε στο 11-0 μετά από time out του coach Ζαφειρούδη με νέο τρίποντο του Νικολόπουλου με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 26-24.

Η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη έπαιξε για κάποια λεπτά zone press που στο σετ παιχνίδι γινόταν άμυνα ζώνης αλλάζοντας όμως ξανά σε man to man περίπου 3΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου διατηρώντας προβάδισμα 4 πόντων (32-28), με τον Κουρτίδη με έμμεσο τρίποντο να μειώνει σε 32-31. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων διαφύλαξε το προβάδισμά του με τον Νικολόπουλο να έχει μεγάλο μερίδιο σε αυτό καθώς είχε φτάσει τους 13 πόντους, όλους στο δεύτερο δεκάλεπτο (39-37 στο 19΄).  Με συνεργασία των Καννή-Ψάλτου το σκορ έγινε 41-37 όμως ο πολύπειρος Βαγενάς πρόλαβε στα 5΄΄ να προσποιηθεί και να ξεφορτωθεί τον αντίπαλό του ευστοχώντας σε τρίποντο και κάνοντας το 41-40 στο 20΄.

Οι Γιαννιώτες συνέχισαν να έχουν πολύ καλό ρυθμό και στα πρώτα 4΄ της τρίτης περιόδου με τον Μάντζιο να ανεβάζει και αυτός στροφές και το σκορ να είναι στο 51-45. Ο Τζακόπουλος με το 2ο τρίποντό του μείωσε σε 51-48 όμως ο Γυφτάκης απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 54-48. Το 56-50 έγινε 56-55 μετά από ένα τραβηγμένο αντιαθλητικό που έδωσαν οι διαιτητές και τρίποντο του Κοντούδη. Ο Γυφτάκης ήταν ξανά εκεί και με σουτ από τα 6.75 έκανε το 59-55 με τον Ψάλτου στον αιφνιδιασμό να δίνει αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (61-55). Ο Βαγενάς πιστοποιώντας για ακόμα μία φορά το καλό του μακρινό σουτ μείωσε σε 61-58 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να έχει 22΄΄ μέχρι το τέλος της περιόδου.

Ο Νικολόπουλος οργάνωσε την τελευταία επίθεση της ομάδας του μοιράζοντας την ασίστ στο κατάλληλο σημείο στον Γυφτάκη ο οποίος έκανε με τρίποντο το 64-58 στο 30΄.

Με τρίποντο του Νικολόπουλου στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου οι Γιαννιώτες έφτασαν στο +9 (67-58). Η Δόξα Λευκάδας έμεινε χωρίς καλάθι μέχρι και το 34΄ με τον Ψάλτου με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι αρχικά και τον Μάντζιο με τρίποντο στη συνέχεια από ασίστ του Νικολόπουλου να κάνει το σκορ 72-58 αναγκάζοντας τον coach Ζαφειρούδη να καλέσει time out. 8-0 το σερί του ΑΓΣ Ιωαννίνων από το 30΄-34΄.

Ο Κατωπόδης ήταν αυτός που έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" για τους φιλοξενούμενους με ωραίο drive με τον Νικολόπουλο να απαντά άμεσα με τον ίδιο τρόπο (74-60). 2΄ 31΄΄ πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ ήταν στο 77-67 υπέρ των Γιαννιωτών και έτσι παρέμεινε μέχρι και 39΄΄ πριν το φινάλε με 2/2 βολές του Κουρτίδη να φέρνουν τους Λευκαδίτες στο -8 (77-69). Ο Ψάλτου με "αρχοντικό" lay up διαμόρφωσε το τελικό 79-69. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων βελτίωσε το ρεκόρ του στο 11-6 πιάνοντας τη Δόξα Λευκάδας στη βαθμολογία.

Τα highlights του αγώνα

Ηγετική εμφάνιση από τον Ντίνο Νικολόπουλο με 23 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα.

Μάρκο Ψάλτου με 16 πόντους και Γιάννης Γυφτάκης με 13 πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις.

Θετικοί ήταν και οι Χρήστος Καννής και Δημήτρης Μάντζιος με 12.

Το 8-0 σερί με το οποίο εκκίνησε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων το τέταρτο δεκάλεπτο τον έφερε στο +14 (72-58) με τις βάσεις για μία ακόμα μεγάλη νίκη να μπαίνουν σε εκείνο το σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-40, 64-58, 79-69

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 23(6), Γυφτάκης 13(3), Παπαγιάννης, Καννής 12(4), Ιωαννίδης, Μάντζιος 12(2), Μητρόπουλος 3(1), Ψάλτου 16

Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Κοντούδης 18(1), Κατωπόδης 2, Βαγενάς 13(3), Κεραμάρης 6(2), Κουρτίδης 20, Τζακόπουλος 6(2), Λαζάρου 4