Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Ερμής Σχηματαρίου-IBC 87-71: Το πάλεψε αλλά λύγισε στα τελευταία 4 λεπτά από τον ανώτερο Ερμή

Μία από τις δυσκολότερες εκτός έδρας αναμετρήσεις είχε το IBC πηγαίνοντας στην έδρα του Ερμή Σχηματαρίου όμως για 36΄ ήταν ανταγωνιστικό γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 87-71.

Σημαντικές οι 2 απουσίες στην περιφέρεια για τον Γιάννη Παπαδόπουλο καθώς στερήθηκε των υπηρεσιών του Άκη Καραμπίνη και του Γιώργου Ξιούρα. Φοβερή εμφάνιση από τον Παναγιώτη Τσατάλα με 32 πόντους, με τους Γιώργο Κωνσταντινίδη και Παναγιώτη Σπηλιόπουλο να είναι και αυτοί διψήφιοι με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Κυριακόπουλος με 19, Ζαρμακούπης-Καρακωνσταντάκης με 17 οι καλύτεροι του Ερμή, με τους Καλημέρη-Δημητριάδη να βάζουν από 11.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι από τον Ερμή Σχηματαρίου που βρισκόταν στο +10 στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15). Το IBC αντέδρασε βελτιώνοντας την εικόνα του σε άμυνα και επίθεση μειώνοντας στο τέλος του ημιχρόνου στους 4 (41-37 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτες συνέχισαν να δείχνουν ανταγωνιστική εικόνα και στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 62-57. Το IBC ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 36΄ όμως κάπου εκεί ο ανώτερος Ερμής πάτησε το γκάζι φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-71. Επόμενο παιχνίδι για το IBC στην έδρα του Πρωτέα Γρεβενών.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-37, 62-57, 87-71

Διαιτητές: Μαραμής-Παζώλης-Γεωργούλης

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 19(5), Ζαρμακούπης 17(1), Καλημέρης 11, Καρακωνσταντάκης 17(3), Δημητριάδης 11(1), Βεσκούκης 4, Μπακέας 3(1), Δουρούκης 2, Κακατσάνης 3

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Τσατάλας 32(1), Κωνσταντινίδης 12, Σπηλιόπουλος 11(2), Σφουγγάρης 5, Πάντσιος 4, Μπαρτζώκας 4, Σωτηρίου 3, Βρασταμηνός, Χατζηαγοράκης, Μαγκλάρας