Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

Γ.Σ. Αμπελώνα-Βίκος Σπάρτακος 64-88: Σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο αλώνοντας και τον Αμπελώνα

Πλώρη για να ολοκληρώσει το αήττητο έχει βάλει ο φοβερός και τρομερός Βίκος Σπάρτακος στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Σήμερα το απόγευμα επικράτησε εκτός έδρας με 88-64 στην έδρα του Αμπελώνα κάνοντας το 12Χ12.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι για τη γιαννιώτικη ομάδα που στο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (32-31 στο 20΄) όμως στο δεύτερο μισό μόλις σοβαρεύτηκε και έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες το επιμέρους σκορ ήταν 56-33. Στους 22 ο πρώτος σκόρερ Γιάννης Αναγνωστάκης, στους 19 ο Γιάννης Αγγελόπουλος, στους 18 ο Σίμος Ιωακειμίδης.

Νωθρά εκκίνησε τον αγώνα ο Βίκος Σπάρτακος δίνοντας δικαιώματα στον Αμπελώνα που προηγήθηκε με 20-12 στο 10΄. Τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης φάνηκαν ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η άμυνα ήταν καλύτερη και με τους Αγγελόπουλο-Ιωακειμίδη να "τραβούν κουπί" επιθετικά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο 32-31 στο ημίχρονο.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική με τις οδηγίες του Νίκου Ρήγγα στο ημίχρονο να πιάνουν τόπο. 33-21 το επιμέρους σκορ με τον Ιωακειμίδη να δίνει το έναυσμα (9 πόντοι στο δεκάλεπτο) και το σκορ στο 30΄ να είναι στο 65-52. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο  η άμυνα των φιλοξενούμενων με τον Αναγνωστάκη την ίδια ώρα να πρωταγωνιστεί στην επίθεση και την ομάδα του Νίκου Ρήγγα να φτάνει στο τελικό 88-64 και τη 12η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-32, 52-65, 64-88

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Κωνσταντινέλλης

Γ.Σ. Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 2, Μπεχλιβάνος 2, Γιώτης 9, Τεκούσης, Καραγιάννης, Κοτσώνας, Τσιούλκας 14, Βλησσαρούλης, Καράτζιος 4, Γκιουλέκας 16(2), Αποστολάκης 14, Παλάσκας 3(1)

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Πρεμέτης 2, Νταβουλτζόπουλος 2, Κολότσιος 6(1), Αναγνωστάκης 22(3), Λαμπρόπουλος 6, Ιωακειμίδης 18(3), Βαράκας, Καστανιώτης, Σταυρόπουλος 5(1), Αγγελόπουλος 19(5), Δήμος 2, Θώδης 6