Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2022

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Πρωτέας Γρεβενών 85-77: Σούπερ η βασική 5αδα και 8η νίκη στη σεζόν

Γρήγορα ξεπέρασε την ήττα της περασμένης Τετάρτης ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επικρατώντας σήμερα το απόγευμα με 85-77 του Πρωτέα Γρεβενών στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε η βασική 5αδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων με τον Καννή να έχει 22 πόντους, τον Νικολόπουλο 20, τον Μάντζιο 16, τον Ψάλτου 13 και τον Γυφτάκη 12. Παλάσκας με 18, Παπαδόπουλος με 15, Κλωνάρας με 13 και Κωνσταντίνου με 11 οι καλύτεροι από πλευράς Πρωτέα.

Η κλασσική 5αδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων ξεκίνησε και το σημερινό παιχνίδι με τους Γυφτάκη-Νικολόπουλο στα guard, τον Καννή στο "3" και τους Μάντζιο-Ψάλτου στο "4" και "5" αντίστοιχα. Καλύτερα πατούσαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι Μακεδόνες όντας μπροστά με 7-2 στην αρχή του αγώνα. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων προσπαθούσε με τους δύο ψηλούς του να παίρνουν επιθέσεις να πλησιάσει όμως ο Πρωτέας έφτασε και στο +8 (14-6). Με επιμέρους 8-3 οι Γιαννιώτες μείωσαν στους 3 (17-14), όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τις λύσεις καταφέρνοντας να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 25-16.

Η αφύπνιση της ομάδας του Σοφοκλή Τσουακανέλη πραγματοποιήθηκε μετά το +12 των αντιπάλων (28-16). Επιμέρους 10-1 είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 3 (29-26). Η εικόνα των Γιαννιωτών ήταν εμφανώς καλύτερη στο αμυντικό κομμάτι συγκριτικά με το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου σε 35-35 με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (40-40 στο 20΄) και ενώ λίγο νωρίτερα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε προηγηθεί και με 40-38 μετά από καλάθι του Βαγγέλη.

Παίζοντας καλή άμυνα στα πρώτα 3΄ της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν εντός παιδιάς καλάθι στον Πρωτέα Γρεβενών και την ίδια ώρα έβρισκαν λύσεις στην επίθεση προηγούμενοι με +5 (47-42). Εξαιρετικά επιδραστικός ο Γυφτάκης στην τρίτη περίοδο κάνοντας καλά πολλές δουλείες στο γήπεδο και με δικά του drive κρατούσε την ομάδα του στην πρωτοπορία (53-47). Ο Πρωτέας δεν έλεγε να παραδοθεί και με σερί 5-0 έφτασε στο -1 (53-52) αναγκάζοντας τον coach Τσουκανέλη να καλέσει time out. Ο Καννής ήταν αυτός που έδειξε το δρόμο μέχρι και το 30΄ καθώς με δύο δικά του τρίποντα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατάφερε να βρεθεί στο 59-54 στο 30΄.

Άμυνα ζώνης από τον Πρωτέα Γρεβενών στο τέταρτο δεκάλεπτο και επιθετικό πρόβλημα για τους Γιαννιώτες οι οποίοι δέχθηκαν σερί 7-0 μένοντας πίσω με 61-59. Οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις με τον Καννή να συνεχίζει ζεστός (4 σερί πόντους) και τον Μάντζιο με jump shoot να κάνουν το 65-61. Ένα τρίποντο του Νικολόπουλου μετέτρεψε το σκορ σε 68-63 και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι και τους 3 (70-67) ο ΑΓΣ Ιωαννίνων δεν έχασε ποτέ μέχρι και το τέλος του αγώνα τα ηνία. Μάλιστα μία τρίποντη βόμβα του Νικολόπουλου περίπου από τα 9 μέτρα αποδείχθηκε η χαριστική βολή καθώς το σκορ έγινε 77-69 στο 1΄ 53΄΄ πριν το φινάλε. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μάντζιος με 2 εύστοχα τρίποντα δείχνοντας ότι δουλεύει συστηματικά το μακρινό του σουτ. Τελικό σκορ 85-77 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να επιστρέφει στις νίκες βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-6. Την επόμενη Κυριακή θα υποδεχθεί την Μελίκη.

Τα δεκάλεπτα:16-25, 40-40, 59-54, 85-77

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Λυγούρας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 20(5), Γυφτάκης 12(2), Καννής 22(2), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Μάντζιος 16(2), Ψάλτου 13

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τζιουβάρας 3, Γρίψιος 6(2), Κλωνάρας 13(1), Παλάσκας 18(5), Παπαδόπουλος 15, Σιπητάνος 4, Κωνσταντίνου 11(3), Μπόζιαρης 5(1), Μαλιούρας 2, Κυράτζης