Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Αίας Άρτας-Απόλλων Μεσολογγίου 73-64: Ένα ξέσπασμα στο τέλος ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη

Δυσκολεύτηκε αρκετά σήμερα το απόγευμα στην έδρα του ο Αίας όμως ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό ώστε να πάρει τη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα με σκορ 73-64 επί του Απόλλων Μεσολογγίου.

Το σκορ ήταν 53-52 μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με τον Αίαντα με επιμέρους 16-2 μέχρι και το 34΄ να στέλνει τη διαφορά στους 15 και να "καθαρίζει την μπουγάδα". Σούπερ Ζολώτας με 19 πόντους καλός και ο Μιχαήλ με 15 από τους νικητές, από τους οποίους απουσίαζαν ξανά Αποστόλης Παπαμιχαήλ και Γιώργος Ζήκος. Γρατσινόπουλος με 28 με διαφορά ο καλύτερος των φιλοξενούμενων.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που σημείωσαν το πρώτο καλάθι με σουτ από τα 6.75 όμως ο Αίας ήταν καταιγιστικός στη συνέχεια και με επιμέρους 10-2 προγήθηκε με +5 (10-5). Ο Απόλλωνας έμεινε κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν ανοίξει από νωρίς το rotation (15-14). Δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα μέχρι και το 10΄ με τον Αίαντα να βρίσκεται μπροστά με βραχεία κεφαλή (17-16) και τους Ζολώτα-Βαβέτση να έχουν μαζί τους 12 από τους 17 πόντους της ομάδας τους.

Με επιμέρους 9-3 ο Αίας ξέφυγε με +7 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (26-19). Βέβαια και πάλι ο Απόλλων δεν το έβαλε κάτω καταφέρνοντας να  ισοφαρίσει σε 30-30 με τρίποντα από τον Γρατσινόπουλο. Μπλοκαρισμένος και με κακές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι ο Αίας για αρκετά λεπτά με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται πλήρως χτίζοντας ένα +6 (39-33) με τον Γρατσινόπουλο να έχει βρει το χέρι του πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Αίας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στα τελευταία 4΄ του δευτέρου δεκαλέπτου σκοράροντας μόνο από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" με τον Μιχαήλ να έχει 5/6 βολές σε αυτό το διάστημα. Στο 41-35 το σκορ του ημιχρόνου.

Ακόμα και στο -7 βρέθηκε η ομάδα της Άρτας στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (44-37) όμως με όπλο της το press και την μπόλικη ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ ο Ζολώτας κατάφερε να φέρει με σερί 7-0 το παιχνίδι στα ίσια (44-44). 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο για τον forward του Αία σε αυτό το διάστημα. Ο Γρατσινόπουλος ήταν κακός μπελάς για την άμυνα των γηπεδούχων παίζοντας σχεδόν μόνος του (51-48 στο 26΄). Το προβάδισμα που έψαχνε ο Αίας το βρήκε με σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Μιχαήλ που αρχικά δημιούργησε για τον Γείτονα και εν συνεχεία εκτέλεσε από την περιφέρεια (53-51). Πολύ κοντά οι δύο ομάδες στο 30΄ με το σκορ στο 53-52.

Με τρίποντα των Αποστολάκη-Τσιλιγιάννη ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με το σκορ να γίνεται 59-52. Έχοντας βρει αυτοοπεποίθηση και έχοντας πάρει ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα οι Αρτινοί συνέχισαν να μεγαλώνουν το προβάδισμά τους φτάνοντας για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (65-54). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις τα κλεψίματα έδιναν και έπαιρναν και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +15 (69-54 στο 34΄). Μέχρι και το τέλος του αγώνα ο Αίας ήταν άστοχος με τους Μεσολογγίτες με επιμέρους 10-2 να μειώνουν σε 71-64 όμως το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί. Τελικό σκορ 73-64 με τον Αίαντα να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 10-3.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-41, 53-52, 73-64

Διαιτητές: Γεροδήμος-Μεγαπάνος

Αίας Άρτας (Τσιλιγιάννης): Γείτονας 4, Αποστολάκης 6(2), Μητρογιάννης 2, Περλέγκας 4, Τσιλιγιάννης 3(1), Ζολώτας 19, Παπαμιχαήλ Αλ. 9, Βαβέτσης 9(1), Μιχαήλ 15(2), Καρανίκας 2, Παπαρούνης

Απόλλων Μεσολογγίου: Λυμπεράτος 2, Γρατσινόπουλος 28(5), Σούρλας 12(1), Σουκαρας 9, Τσάνος Κρίκος 2, Κολοζάκης 11(1)