Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2022

Λέων Μεσολογγίου-Δόξα Πύρρου Άρτας 64-90: Σίφουνας στο 4ο δεκάλεπτο και 13η νίκη

Πραγματοποιώντας μία καταιγιστική 4η περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 30-12 η Δόξα-Πύρρου Άρτας έφτασε τελικά στην 7η εκτός έδρας νίκη της και 13η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ με σκορ 90-64 επί του αξιόμαχου για τρία δεκάλεπτα Λέοντα Μεσολογγίου.

27 και 21 είχαν τα δύο "βαριά όπλα" της ομάδας του Ηλία Κιφοκέρη, Χρήστος Μπάλλας και Κώστας Νίκας. Τους ακολούθησε ο Δημήτρης Γεωργάκης με 19 με τους Δημήτρη Γυφτοκώστα και Δανιήλ Μουκάι να προσθέτουν από 10.

Οι Μεσολογγίτες ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-16 υπέρ της Δόξας Πύρρου και το ημίχρονο στο 37-33.

Ανέβασαν στροφές οι φιλοξενούμενοι σταδιακά στο δεύτερο μισό με το 60-52 του 30΄ να είναι απλώς ένα "πρόγευμα" για το 30-12 επιμέρους της τελευταίας περιόδου και το τελικό 90-64 να τους φέρνει ακόμια πιο κοντά στο στόχο των playoff.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-37, 52-60, 64-90

Διαιτητές: Ασημακάκη-Ρούγκας

Λεων Μεσολογγίου (Φαράντος): Λυκούδης, Ξηρός 15(1), Δάλαρης 6, Μπαρούχας 15(2), Πολονύφης 10(2), Πάσσιος 14, Μπουκουβάλας, Μουχάκης 4

Δόξα- Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Χρύσης, Πετρέκας, Γυφτοκώστας 10(2), Νίκας 21(3), Δήμος, Βάσιος, Βασιλείου 3, Γεωργάκης 19(5), Μάνθας, Μπάλλας 27, Τσαρής, Μουκάι 10(2)