Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

Φαίακας Κέρκυρας-Πύρρος Αρταίων 66-56: Πήρε φόρα ο Φαίακας

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Φαίακας Κέρκυρας σήμερα το απόγευμα στην έδρα του με σκορ 66-56 επί του Πύρρου Αρταίων έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στεμπάρη με 22 πόντους.
Διψήφιοι ήταν ακόμα ο Μουρμούρης με 13, ο Γκέκος με 12 και ο Αγιούς με 11. Ευθυμίου και Δημητρίου είχαν 13 από πλευράς Αρτινών με τον Κωσταπαππά να προσθέτει 10.

Η ομάδα του coach Κωσταπαππά ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι έχοντας τα ηνία στο 10΄ με 15-9 με την άμυνα να κάνει τη δουλειά. Ο Φαίακας παρουσίασε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 27-15 βρέθηκε στο ημίχρονο στο +6 (36-30).

Μάλιστα οι παίκτες του Σπύρου Δεσύλλα πάτησαν για τα καλά το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο +16 στο 30΄ (57-41). Το τελικό 66-56 βελτίωσε το ρεκόρ του Φαίακα στο 4-9 πιάνοντας μάλιστα στη βαθμολογία τον Πύρρο που έχει όμως το πάνω χέρι καθώς προστάτεψε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 36-30, 57-41, 66-56

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γεωργίου

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 11(1), Σέκκας, Γκέκος 12, Κρασακόπουλος, Κονοφάος, Στεμπάρι 22, Κακαρούγκας, Μουρμούρης 13(1), Κορίκης 3(1), Λουκανάρης, Τζιανούμης 5

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 13, Χίντζιος 3, Σκορδής 4, Κωσταπαππάς 10(2), Παπαδημητρίου 9, Παπαρούνης 2, Δημητρίου 13(2), Κατσαούνος, Σακκάς 2