Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

Νικόπολη-Κερκυραϊκός 65-35: Άνετα η Νικόπολη με σπουδαία άμυνα πριν τον "τελικό" με Ιόνιο

φωτο: gosports.gr

Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 20-2, η Νικόπολη επικράτησε με το άνετο 65-35 του Κερκυραϊκού στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση μετά το ρεπό φτάνοντας τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο πρώτος σκόρερ των Πρεβεζιάνων, Κοντογιάννης σημείωσε 19 πόντους, με τον Ζήκα να τον ακολουθεί έχοντας 14. Ο Περούλης είχε 13 από τους Φαίακες.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι όντας μπροστά με +13 στο 10΄ (23-10). Μπορεί οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη να κατέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως συνέχιζαν να βρίσκονται σε διψήφια διαφορά (36-24 στο 20΄).

Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος με τη Νικόπολη να κρατά αυτό το +12 στο 30΄ (45-33) και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά να φτάνει στο τελικό 65-35 και να δείχνει έτοιμη για το παιχνίδι "τελικό" της ερχόμενης Τετάρτης απέναντι στον Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 36-24, 45-33, 65-35

Διαιτητές: Εδιαρόγλου-Ρούγκας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παπαγεωργίου 3(1), Κοντογιάννης 19, Ζήκας 14(1), Παπαχρήστος, Κιτσαντάς 3(1), Ζαλοκώστας 6(2), Παπαμιχαήλ 4, Μακρόπουλος 9(1), Παπίρης, Αντύπας 2, Δούβλης 2, Γεωργίου 3(1)

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Μπαρλογιάννης, Σπίνουλας 4(1), Κουλούρης 1, Βασιάδης, Περούλης 13, Περατινός 6(2), Βλασερός, Ρουμελιώτης, Παπαβλασόπουλος 5(1), Ούστογλου 6