Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022

Θρύλος Ιωαννίνων-Παραμυθιά 43-78: "Έδειξε τα δόντια" της και φιγουράρει στην κορυφή η Παραμυθιά

Με επιβλητική εμφάνιση η Παραμυθιά πιστοποίησε την τρομερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται κατακτώντας την 10η συνεχόμενη νίκη της και 12η συνολικά στο πρωτάθλημα με σκορ 78-43 επί του Θρύλου Ιωαννίνων και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του Β΄ ομίλου.

Κώστας Χάιδος με 16, Θοδωρής Τσιρώνης με 11 και Σπύρος Κατσίβελος με 10 ξεχώρισαν από τους νικητές.

Αρκετά ψηλό το σχήμα του Λευτέρη Κοσμά στο ξεκίνημα καθώς απαρτίζονταν από τους Αρβανιτάκη-Σκούμπο-Βελογιάννη-Στραγάλη-Φώτη. Στην αντίπερα όχθη ο Τάκης Παππάς επέλεξε να ξεκινήσει με πιο χαμηλό σχήμα, με τους Χάιδο-Κρικώνη-Κατσίβελο στην περιφέρεια, τον Τζίμα στο "4" και τον Μάλλιο στο "5".

Άμυνα ζώνης στο ξεκίνημα του παιχνιδιού από τους γηπεδούχους με την Παραμυθιά πάντως να είναι ιδιαίτερα διαβασμένη καταφέρνοντας από νωρίς να χτίσει διαφορά 10 πόντων (14-4). Ηγετική παρουσία από την αρχή του αγώνα ο Χάιδος έχοντας 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και κινώντας τα νήματα για την ομάδα του. Στο 10΄ η Παραμυθιά βρισκόταν μπροστά με 21-6 έχοντας παγιδέψει τους Γιαννιώτες με την καλή της άμυνα.

Με σερί 5-0 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Θρύλος μείωσε σε 21-11 και μάλιστα λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Τζίμα έφερε την ομάδα του στο -9 (25-16). Το time out ήρθε από πλευράς Τάκη Παππά για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Αυτό έγινε πράξη με το βάθος που διαθέτει στο ρόστερ της η Παραμυθιά να κάνει τη διαφορά και με επιμέρους 13-2 να φτάνει στο +20 (38-18). Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-24 μετά από ωραίο stepback τρίποντο του Χάιδου ακριβώς στο 20΄. Ο guard των φιλοξενούμενων μετρούσε ήδη 14 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο Μάλλιος έλεγχε την εναέρια κυκλοφορία στο τρίτο δεκάλεπτο μετρώντας σε πολύ σύντομο διάστημα 3 τάπες. Ο Κρικώνης ανέβασε στροφές με τους "πράσινους" με επιμέρους 14-4 να ξεφεύγουν σε απλησίαστα επίπεδα (58-28). Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου μη αφήνοντας εύκολα καλάθια στους Γιαννιώτες και σταματώντας τους αιφνιδιασμούς, κάτι το οποίο είχε κάνει ο Θρύλος στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν άρεσε καθόλου στον coach Παππά. Το σκορ στο 30΄ ήταν 60-32.

Με δύο εύστοχα μακρινά σουτ ο Θρύλος προσπάθησε να ρίξει όσο περισσότερο μπορούσε τη διαφορά (64-38) όμως η Παραμυθιά βρίσκοντας λύσεις ξανά από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο παρέμενε στην πρωτοκαθεδρία με άνεση (70-38). Το παιχνίδι προσφέρονταν ώστε να χρησιμοποιηθούν και οι πιο μικροί των 2 ομάδων με το Νικολίτσα από τους γηπεδούχους και τους Κωσταρά και Αριστοτέλη Τάχια από τους φιλοξενούμενους να πατάνε παρκέ για περισσότερα από 5΄. Το τελικό 78-43 έφερε την Παραμυθιά μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12-1 ρεκόρ ενώ ο Θρύλος είναι στο 5-9.

Ο Κώστας Χάιδος πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό πρωτάθλημα όντας ο ηγέτης της Παραμυθιάς. Σήμερα είχε 16 πόντους οργανώνοντας ιδανικά το παιχνίδι της ομάδας του και σε πολλές περιπτώσεις με τον τρόπο που αγωνίζεται και κινείται στο παρκέ δείχνει πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα του Τάκη Παππά.

Αθόρυβοι αλλά άκρως αποτελεσματικοί ήταν οι Θοδωρής Τσιρώνης (11 πόντοι) και Σπύρος Κατσίβελος (10 πόντοι).

Η άμυνα των "πρασίνων" στην τρίτη περίοδο ήταν εξαιρετική κρατώντας τον Θρύλο στους 8 πόντους φτάνοντας στο 60-32 στο 30΄

Τα δεκάλεπτα: 6-21, 24-44, 32-60, 43-78

Διαιτητές: Ντάγκας-Γείτονας

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής 2, Τζίμας 3(1), Παλιόγλου 7(1), Κυράννας 4, Νικολίτσας, Λυγούρας 5, Αρβανιτάκης 3, Σκούμπος 8(1), Στραγάλης 5(1), Φώτης 6, Βελογιάννης

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 16(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 6, Κρικώνης 8, Τάχιας Π. 7(1), Κρανής 3(1), Τάχιας Αρ. 2, Τζίμας 8, Κατσίβελος 10(1), Κωσταράς, Μάλλιος 5(1), Μπαζάκας 2, Τσιρώνης 11(3)