Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2022

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου-Αίας Άρτας 57-53: Απομακρύνθηκε το όνειρο των playoff

Το όνειρο της συμμετοχής στα playoff απομακρύνθηκε για τον Αίαντα Άρτας καθώς δεν τα κατάφερε σήμερα το απόγευμα στον ΔΑΚ Ναυπάκτου γνωρίζοντας την ήττα με 57-53 από τον Π.Α.Σ. Ναυπάκτου. Πλέον οι Αρτινοί με ρεκόρ 8-3 απέχουν δύο νίκες από την Ναύπακτο (10-1) και το πλασάρισμα στην πρώτη δυάδα έγινε εξαιρετικά δύσκολο.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν ένα +3 στο 10΄ (15-12) και το ημίχρονο να κλείνει στο 32-31 υπέρ του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου. Πρόβλημα τα 3 φάουλ με τα οποία είχε χρεωθεί ο Αποστόλης Παπαμιχαήλ ήδη από την πρώτη περίοδο.

Η τρίτη περίοδος ήταν το χειρότερο κομμάτι του αγώνα για την ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση που σημείωσε μόλις 9 πόντους με τη διαφορά να πηγαίνει στο +7 στο 30΄ (47-40). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας λίγο πριν το τέλος με τρίποντο του Αποστολάκη σε 51-51 μετά από επιμέρους 11-4. Η Ναύπακτος με έμμεσο τρίποντο έκανε το 54-51 στο 1:17 πριν το φινάλε και τελικά ήταν αυτή που πανηγύρισε με το 57-53 να της δίνει τη 10η και ίσως την πιο καθοριστική νίκη της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-31, 47-40, 57-53

Διαιτητές: Λιότσος-Λύτρας

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Σταθάτος): Βαρελάς 1, Μίχος 20(1), Φούντας, Ζαμπάρας 4, Ασημακόπουλος 4, Σταμάτης 4, Ζησιμόπουλος 7(1), Σταθάτος 5, Κούτρας 7, Δούρος 3, Μαντζαρίνης, Αγγελόπουλος 2

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 12(1), Αποστολάκης 6(2), Κώστας, Γείτονας 5, Τσιλιγιάννης 3(1), Ζολώτας 4, Παπαμιχαήλ Αλ. 2, Βαβέτσης 9(2), Παπαμιχαήλ Απ. 12(1), Καρανίκας