Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2022

Πύρρος Αρταίων-Μολοσσοί 78-98: Επιθετική παράσταση των Μολοσσών με 17 εύστοχα τρίποντα

"Πετώντας φωτιές" επιθετικά οι Μολοσσοί πέρασαν με 98-78 από το Τ9 Άρτας επικρατώντας του Πύρρου και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-3 παραμένοντας δυναμικά στο παιχνίδι για τα playoff μία εβδομάδα μάλιστα πριν τον πολύ κρίσιμο αγώνα απέναντι στον Ιόνιο.

Η ομάδα των Χατζή-Μακρή πυροβολούσε πίσω από τα 6.75 έχοντας συνολικά 17 εύστοχα τρίποντα. Στους 25 ήταν ο Ζήσης, στους 22 ο Ζώτος, στο πιο παραγωγικό του παιχνίδι τη φετινή σεζόν με τη φανέλα των Μολοσσών, από 15 πρόσθεσαν οι πολύ ανεβασμένοι Κακατσίδης-Σιδηρόπουλος και 10 είχε ο Ιωάννου.

Κωσταπαππάς με 19 πόντους, Σκορδής με 14, Χίντζιος και Δημητρίου με 12 αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς γηπεδούχων.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες έδειξαν ότι βρίσκονταν σε εξαιρετική κατάσταση καταφέρνοντας να οικοδομήσουν διαφορά 18 πόντων στο 10΄ (29-11), με τους Κακατσίδη-Ιωάννου-Ζώτο να είναι καθοριστικοί.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν καλύτερο ρυθμό επιθετικά με τους Μολοσσούς να μην έχουν την ίδια αμυντική προσήλωση, όμως η διαφορά να διατηρείται σταθερά σε υψηλά επίπεδα (50-34 στο 20΄).

Ο αρχηγός των Μολοσσών, Δημήτρης Ζήσης, "πήρε το όπλο του" στην 3η περίοδο και με 11 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής ώστε η διαφορά να ανοίξει ξανά στο +18 (69-50 στο 30΄). Το τελικό 98-78 ήρθε εύκολα με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά. Ο Σιδηρόπουλος μέτρησε 12 με 4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 11-29, 34-50, 50-69, 78-98

Διαιτητές: Ζέρβας- Κολυδάς

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 7, Χίντζιος 12(3), Σκορδής 14, Αναγνώστου 2, Κωσταπαππάς 19(2), Παπαδημητρίου 6, Δημητρίου 12, Σακκάς 6

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Κόρδας, Σιδηρόπουλος 15(5), Κακατσίδης 15(1), Ζήσης 25(7), Ζώτος 22(1), Μάκης 9(1), Μάστορας 2, Ιωάννου 10(2)