Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

Γ.Σ. Αλμυρού-Βίκος Σπάρτακος 55-57: "Αγκάλιασε" την άνοδο ο αλύγιστος Βίκος Σπάρτακος

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και πολλά παράπονα από πλευράς Γιαννιωτών από τη διαιτησία ο Βίκος Σπάρτακος "επιβίωσε" φεύγοντας με το 10ο ροζ φύλλο της σεζόν από τον Αλμυρό με το τελικό 57-55 να "κλειδώνει" ουσιαστικά την άνοδο παρότι ακόμα υπάρχουν πολλά παιχνίδια.

Σίμος Ιωακειμίδης με 19 πόντους ο καλύτερος των νικητών, με τον Ντίνο Σταυρόπουλο να έχει 11 και τον Ντίνο Λαμπρόπουλο να είναι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους Γιαννιώτες. Σημαντικότατη απουσία για το σύνολο του Νίκου Ρήγγα ο Γιάννης Αγγελόπουλος ειδικά σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι όπως το σημερινό.

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στο +10 στην αρχή (14-4 στο 5΄) παίζοντας καλή άμυνα. Ο Αλμυρός με σερί 8-0 μείωσε στους 2 (14-12) με τον Σταυρόπουλο με jump shoot από το ύψος των βολών να κάνει το 16-12. Ένα τρίποντο του Πολίτη ήταν το τελευταίο εντός παιδιάς καλάθι της πρώτης περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε στο 17-15 υπέρ των Γιαννιωτών.

Για "γερά νεύρα" η δεύτερη περίοδος με τις άμυνες και το "ξύλο" να έχουν τον πρώτο λόγο. Στο 14΄ ο Βίκος Σπάρτακος είχε την πρωτοπορία με 23-18, με τους γηπεδούχους με σερί 6-0 να προσπερνούν με 24-23. Με βολές του Σταυρόπουλου η γιαννιώτικη ομάδα είχε ισχνό προβάδισμα 2 πόντων (28-26), με το μικρό 4-0 σερί του Αλμυρού να έχει ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-28.

Στα πρώτα 2΄ του τρίτου δεκαλέπτου ο Βίκος Σπάρτακος δε βρήκε καλάθι, με τον  Ιωακειμίδη εξ΄ επαφής να μειώνει σε 32-30 στο 23΄. Οι γηπεδούχοι έχτισαν διαφορά 8 πόντων στη συνέχεια (38-30), με τον Ιωακειμίδη να είναι αυτός που πάλι με δίποντο ξεμπλόκαρε την ομάδα του επιθετικά με καλάθι μετά από αρκετή ώρα (38-32). Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν έλλειψη ενέργειας στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Αλμυρό να κρατά σταθερά τα ηνία ολοκληρώνοντας την περίοδο στο 45-40.

Αποφασισμένος να επιστρέψει στο παιχνίδι ο Βίκος Σπάρτακος στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με σερί 7-0 πέρασε μπροστά για πρώτη φορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο με 47-45. Άμεση η αντίδραση για την ομάδα του coach Νάνη που με επιμέρους 7-2 έκανε το 52-49. Με 4/6 βολές και καλές άμυνες ο Βίκος Σπάρτακος ανέκτησε την πρωτοκαθεδρία με 53-52. Τρίποντο του Βαλαμούτη στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το σκορ 55-53 με μόλις 43΄΄ να απομένουν. Φάουλ των γηπεδούχων στον Σταυρόπουλο οδήγησε τον πολύπειρο forward στη "γραμμή της φιλανθρωπίας" όπου με 1/2 βολές μείωσε σε 55-54,  όμως ο Λαμπρόπουλος σαν "από μηχανής θεός" πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση φέρνοντας την ομάδα του στο 56-55. Μάλιστα ο 28χρονος ψηλός έβγαλε και μεγάλη άμυνα στη συνέχεια κάνοντας το κλέψιμο. Στα 12΄΄ οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Κολότσιο για να σταματήσουν το χρόνο, με τον Τρικαλινό guard να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές κάνοντας το 57-55. Στην τελευταία επίθεση ο Ιωακειμίδης έκανε το φάουλ που είχε να ξοδέψει η ομάδα του, η άμυνα βγήκε και ο Βίκος Σπάρτακος έφυγε από τον Αλμυρό με το υπερπολύτιμο "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-28, 45-40, 55-57

Διαιτητές: Θεοδώρου-Δικταπανίδης

Γ.Σ. Αλμυρού (Νάνης): Κοντοστάθης 4, Μαμούρας 2, Παπούλιας 14(3), Πολίτης 14(3), Χασιώτης, Τσαβές 2, Βαλαμούτης 6(1), Τάσσος 13

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καϊκας): Νταβουλτζόπουλος, Κολότσιος 9(1), Αναγνωστάκης 4, Καστανιώτης, Ιωακειμίδης 19(2), Λαμπρόπουλος 4, Θώδης 6, Πρεμέτης, Σταυρόπουλος 11, Δήμος 4

φωτο: Spartakos Ioanninon (Facebook)