Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

Τιτάνες Παλαμά-IBC 79-66: Και τώρα τρέχει...

Κακή ήττα γνώρισε το IBC σήμερα το απόγευμα από τους Τιτάνες Παλαμά με σκορ 79-66 σε ένα από τα πλέον κομβικά παιχνίδια για την υπόθεση σωτηρία. Το παρήγορο για τους Γιαννιώτες είναι ότι κράτησαν τη διαφορά στην ισοβαθμία με τους Θεσσαλούς.

Πολλά τα παράπονα που είχε το IBC από τη διαιτητική 3αδα για αρκετά σφυρίγματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Σπηλιόπουλος με 18 πόντους, Ξιούρας με 16 και Τσατάλας με 11 αυτοί που ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου. Η κλασσική 2αδα των Μανδαλάκη-Τσούμα είχε μαζί 48 πόντους από τους Τιτάνες. Για αρκετή ώρα άμυνα ζώνης από το IBC.

Το IBC βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ καθώς στο 10΄ ήταν στο -9 (17-8), όμως αλλάζοντας προς το καλύτερο την εικόνα του μείωσε σε 32-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Καταστροφική τρίτη περίοδος από τους Γιαννιώτες όπου το επιμέρους 28-14 τους έφερε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση βρισκόμενοι στο -18 στο 30΄ (60-42). Το προβάδισμα πήγε και άνω των 20 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου με το IBC να προλαβαίνει τουλάχιστον να σώσει τη διαφορά στο τέλος με ένα έμμεσο τρίποντο του Μπαρτζώκα. Το τελικό 79-66 να φέρνει τις δύο ομάδες στην ίδια θέση με ρεκόρ 3-10, όμως το IBC έχει το πάνω χέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 32-28, 60-42, 79-66

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζώλης-Γεωργούλης

Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 6, Μάνος 3(1), Καραδήμας 7(2), Τσούμας Σ. 24(2), Σφακιανός 2, Ξένος 3(1), Φαλιάκης 6(2), Μανδαλάκης 24, Αρχοντούλης 2, Βλάχος 2

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Καραμπίνης 3, Κωνσταντινίδης 4, Τσατάλας 9(1), Ξιούρας 16(2), Μπαρτζώκας 7, Σφουγγάρης, Σπηλιόπουλος 18(3), Πάντσιος 9(1)