Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2022

Καναλάκι-Α.Ο. Τρίκαλα 77-79: Οι λεπτομέρειες στέρησαν το ροζ φύλλο για το ανταγωνιστικό Καναλάκι

Ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι με καλό ρυθμό στην επίθεση και από τις δύο ομάδες διεξήχθη σήμερα στο Καναλάκι όπου η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 79-77 από τον Α.Ο. Τρικάλων δίνοντας όμως μεγάλη μάχη.

Πολλοί οι διψήφιοι παίκτες για την ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα με τον Πάνου να έχει 18, τον Κακιούζη 16, τον Δάσκαλο 12 και τους Χρήστου-Ροντογιάννη από 11. Αργύρης με 21 και Λεπενιώτης με 20 οι κορυφαίοι των Τρικαλινών.

Το 0-5 με το οποίο προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα των Τρικάλων άλλαξε πολύ γρήγορα με το Καναλάκι να προσπερνά με 8-5 με πρωταγωνιστή τον Πάνου που είχε τους 6 από τους 8. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και με σερί 7-0 έκαναν το 12-8 κρατώντας για περίπου 3΄ χωρίς καλάθι τους Πρεβεζιάνους. Με τον Αργύρη να ηγείται επιθετικά ο Α.Ο. Τρικάλων βρέθηκε λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου στο +5 (17-12), με τον Δάσκαλο με τρίποντο να μειώνει στο 17-15 και τον πολύπειρο Λεπενιώτη με σουτ πίσω από τα 6.75 να κάνει το 20-15 στο 10΄.

Με τον τρόπο που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε το δεύτερο μόνο που αυτή τη φορά ήταν ο "ζεστός" Αργύρης που σκόραρε με τρίποντο κάνοντας το 23-15. Ο Χρήστου έδωσε λύσεις με δύο παλικαρίσια καλάθια μετά από ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ, όμως η ευστοχία των φιλοξενούμενων πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ήταν μνημειώδης με το σκορ να γίνεται στο 28-19 στο 12΄. Με επιμέρους 8-2 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 (30-27) όμως το κρεσέντο του Μαρτζέλη έδωσε στην ομάδα του αέρα 8 πόντων (35-27). Το +10 των Τρικαλινών έφερε προβληματισμό στο στρατόπεδο του Καναλακίου με τον Λευτέρη Τζομάκα να καλεί το time out (37-27 στο 15΄). Βγάζοντας καλές άμυνες και έχοντας τους Πάνου-Κασκάνη κεντρικά πρόσωπα στο επιθετικό κομμάτι οι Πρεβεζιάνοι μείωσαν σε 39-38 λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 4 πόντους (44-40 στο 20΄).

Όπως θα ήθελε ο coach Τζομάκας ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του. Με τον Κακιούζη να ηγείται οι γηπεδούχοι έκαναν το 45-44, όμως δεν το χάρηκαν για πολύ καθώς ένα 6-0 σερί των Τρικαλινών μετέτρεψε το σκορ σε 50-45. Οι παίκτες του Τζομάκα μείωσαν εκ νέου σε 50-48, όμως ο Α.Ο. Τρικάλων βρήκε τις λύσεις φτάνοντας στο +9 (57-48). Το Καναλάκι δεν άφησε τους αντιπάλους του να ξεφύγουν και με τους Πάνου-Χρήστου μείωσε στους 2 (59-57). Με ένα καλάθι του Γκάντια το δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-57.

Νέο καλάθι του Γκάντια έκανε το 63-57 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ στη συνέχεια δύο καλάθια του Αθανασόπουλου, ένα κάρφωμα και ένα layup στον αιφνιδιασμό, έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +10 (67-57). Το Καναλάκι παρότι με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε και με δύο τρίποντα από Δάσκαλο-Κακιούζη μείωσε σε 67-63. Καλάθι του Λεπενιώτη και 3/3 βολές του Αργύρη έστειλαν και πάλι τη διαφορά στους 9 (72-63). "Εφτάψυχο" αποδείχτηκε το Καναλάκι που είχε και πάλι τις λύσεις με τον Χρήστου να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και τους Ματσάγγα και Ροντογιάννη να βάζουν μεγάλα σουτ μείωσε στους 3 (74-71). 2/2 βολές του Λεπενιώτη, που νωρίτερα είχε 0/2, έκαναν το 76-71. Ο Ροντογιάννης με νέο τρίποντο έκανε το 76-74 με μόλις 14΄΄ να απομένουν στο χρονόμετρο. Το 77-74 έγινε με 1/2 βολές του Λεπενιώτη, όμως ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή του πασάροντας στον Αργύρη με τους γηπεδούχους να κάνουν εκ νέου φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο. Ο Αργύρης δε λάθεψε "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τη νίκη (79-74) με το τελικό 79-77 να διαμορφώνεται με τρίποντο του αρνούμενου να παραδοθεί Κακιούζη από την κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 40-44, 57-61, 77-79

Διαιτητές: Καρακάσης-Καμήτσος

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάι, Ματσάγγας 5(1), Κασκάνης 4, Χρήστου 11(1), Ροντογιάννης 11(2), Κακιούζης 16(4), Δάσκαλος 12(2), Πάνου 18(2)

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 20(1), Γκάντιας 7(1), Τσιτσάνης 2, Αργύρης 21(5), Αθανασόπουλος 9(1), Αγαπίου 5(1), Μαρτζέλης 5(1), Μπέφας 2, Τζιαννής 8, Φέτσης