Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022

Α.Ο.Κ. Πωγωνίου-Αστράκα BC 58-59: Έδειξε χαρακτήρα και πέρασε αλώβητη από το Καλπάκι η Αστράκα

Α.Ο.Κ. Πωγωνίου και Αστράκα BC μονομάχησαν σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό του Καλπακίου με έπαθλο τη νίκη με την ομάδα του Νίκου Παπανικολάου να είναι αυτή που πανηγύρισε τελικά φεύγοντας με το ροζ φύλλο με σκορ 59-58 και παρέμεινε αήττητη έχοντας πλέον το 8Χ8.

Δημήτρης Τάσσος με 20 πόντους ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπάρκα να τον ακολουθεί με 14. Τζοβάρας με 18 και Στύλος με 17 οι καλύτεροι από πλευράς Πωγωνίου.

Οι παίκτες του coach Ντιναλέξη μετά από τα 5 πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν συνεχώς το προβάδισμα βρισκόμενοι στο τέλος της πρώτης περιόδου στο 14-12. Τα πολλά εκατέρωθεν λάθη ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους πάντως να ολοκληρώνουν το ημίχρονο στο +7 (29-22 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεκάλεπτο το Πωγώνι συνέχιζε να έχει την πρωτοκαθεδρία με την Αστράκα όμως να μη χάνει την επαφή της με το σκορ (43-36 στο 30΄) για να φτάσουμε στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές του Μπάρκα και Τάσσο κατάφεραν να προσπεράσουν. Αρχικά το 56-53 των γηπεδούχων έγινε 57-56 υπέρ της Αστράκας. Ο Στύλος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 57-57, όμως ο Μπάρκας έκανε το 59-57. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Τάσσος έκανε μία κρίσιμη τάπα, όμως είχε και 0/2 βολές στην επόμενη φάση. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα με μία εύστοχη βολή του Στράκα έγινε το 59-58 με την τελική προσπάθεια των γηπεδούχων να είναι άστοχη και την Αστράκα να παραμένει έτσι αήττητη έχοντας 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Από την άλλη ο Α.Ο.Κ. Πωγωνίου να έχει πλέον ρεκόρ 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-22, 43-36, 58-59

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκούμας

Α.Ο.Κ. Πωγωνίου (Ντιναλέξης): Νικολαΐδης 6, Ιωαννίδης 2, Μπόνιας 2, Στύλος 17(1), Βασιλειάδης 3, Στράκας 8, Γιωτάκης 2, Τζοβάρας 18

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Αντωνίου 2, Τάσσος Δ. 20, Τάσσος Κ., Φουρλάνης 9, Νυφαντής 6(1), Τάσσος Π. 4, Σιουμάλας, Τώνης, Μπάρκας 14, Ασπιώτης 4