Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022

Βίκος Α.Σ.Ι.-Α.Ο. Κόνιτσας 58-46: "Πάτησε γκάζι" στο 4ο δεκάλεπτο ο Βίκος

Την 5η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο Βίκος που επικράτησε με 58-46 του Α.Ο. Κόνιτσας έχοντας κορυφαίους τους Πανταζή με 14, Κολιγιώτη με 12 και Τούλια με 11. Σημαντικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και ο Παπαγεωργίου με 8 πόντους. Δεμερτζίδης με 16 και Βλάχος με 11 οι καλύτεροι της Κόνιτσας.

Τα 10 πρώτα αγωνιστικά λεπτά είχαν ως χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων και την πρόθεση ο Δεμερτζίδης να πάρει την μπάλα κοντά στο καλάθι, στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Καΐκα δυσκολεύονταν στη διάσπαση της ζώνης και οι "πράσινοι" είχαν το προβάδισμα με 8-4. Η αστοχία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να βρουν ρυθμό με τους παίκτες της Κόνιτσας να έχουν σωστές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και να φτάνουν στο +8 (14-6). Ο coach Καϊκας προσπαθούσε με συνεχόμενες αλλαγές να αλλάξει την κατάσταση με τον Πανταζή αρχικά με τρίποντο και τον Τούλια με 2/2 βολές να μειώνουν σε 14-11 στο 10΄.

Με τρίποντο του Τούλια ο Βίκος έφερε το παιχνίδι στα ίσια (14-14) όμως η αντίδραση των Ακριτών ήταν άμεση και εντυπωσιακή με τον Δεμερτζίδη να τελειώνει υποδειγματικά τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Το 8-0 σερί είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και πάλι στους 8 (22-14) με τον ψηλό της Κόνιτσας να φτάνει νωρίς τους 10 πόντους. Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο γηπεδούχος Βίκος που με δικό του 8-0 σερί ισοφάρισε σε 22-22, σκορ με το οποίο έπεσε η αυλαία στο πρώτο ημίχρονο.

Η Κόνιτσα κρατούσε σφιχτά το προβάδισμα μέχρι και το 25΄ (31-30) με την άμυνα ζώνης να συνεχίζει να προκαλεί πονοκεφάλους στους γηπεδούχους. Οι επιπόλαιες προσπάθειες των παικτών του coach Καΐκα τον εξόργισαν καθώς δεν έβλεπε όσα ήθελε στο παρκέ. Περίπου 2΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 36-33 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Βίκος με σερί 5-0 πήρε τα ηνία με 38-36 με τον Δεμερτζίδη με ωραία προσπάθεια να ισοφαρίζει σε 38-38 και τον Πανταζή με 2/2 βολές να βοηθάει την ομάδα του να βρίσκεται μπροστά με 40-38 στο 30΄ και παράλληλα να γίνεται ο πρώτος διψήφιος από πλευράς γηπεδούχων με 11 πόντους.

Ο Βίκος ξεκίνησε ιδανικά το τελευταίο δεκάλεπτο θέλοντας να φτιάξει μία καλή διαφορά. Με σερί 5-0 έφτασε στο +7 (45-38) όμως η Κόνιτσα ήταν "σκληρό καρύδι" και το απέδειξε ξανά μην αφήνοντας το παιχνίδι να ξεφύγει (46-42 στο 34΄). Οι γηπεδούχοι περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε έφτασαν και στο +10 (52-42)  με τον Πανταζή με μεγάλο σουτ στη λήξη της επίθεσης περίπου από τα 8.5 μέτρα να κάνει το 55-42. Κάπου εκεί ο Βίκος φάνηκε να φτάνει κοντά στη νίκη με το τελικό 58-46 να φέρνει το 5ο ροζ φύλλο στην ομάδα του Γιάννη Καΐκα που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-3. Η Κόνιτσα από την άλλη γνώρισε την 5η ήττα στο πρωτάθλημα έχοντας πλέον 3 νίκες και 5 ήττες.

Ο Μίμης Πανταζής είχε 14 πόντους στο σημερινό παιχνίδι και έβαλε το μεγάλο σουτ από τα 8.5 μέτρα που ουσιαστικά "έκοψε" τα πόδια των φιλοξενούμενων.

Εξαιρετική δουλειά από τους Κολιγιώτη (12 πόντοι) και Τούλια (11 πόντοι) ενώ τα εύσημα πρέπει να πάρει και ο Παπαγεωργίου που έβαλε μερικά κρίσιμα καλάθια στην επίθεση (8 πόντοι) σε σημείο που η ομάδα του τα χρειαζόταν.

Η αντίδραση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν υποδειγματική. Το 40-38 του 30΄ έγινε 55-42 με επιμέρους 15-4 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 22-22, 40-38, 58-46,

Διαιτητές: Καναβός-Γεωργίου

Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας): Μπίλας 1, Ντούτσης 2, Τσαμπρούνης 2, Περτζεμλίδης, Κωσταντούλας 3, Κολιγιώτης 12, Κίτσιος, Τούλιας 11(1), Παπαγεωργίου 8(2), Πανταζής 14(3), Κουτάλης, Νικηφορίδης 5

Α.Ο. Κόνιτσας (Ντόνας): Ζήσης, Τσιρώνης 6(1), Τσαρτσάλης 3, Δεμερτζίδης 16, Σακκάς Ι. 6, Μπάτσης 4, Βλάχος 11(3), Τσιάλης, Σακκάς Θ.