Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022

Πύρρος Αρταίων-Κερκυραϊκός 70-44: Σαρωτικός ο Πύρρος πήρε κεφάλι για την 5η θέση

φωτο: Γιάννης Κοσμάς

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις ο Πύρρος Αρταίων επιβλήθηκε εύκολα του Κερκυραϊκού με 70-44 σήμερα το απόγευμα στο Τ9 Άρτας φτάνοντας τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα και πήρε προβάδισμα για την κατάληψη της 5ης θέσης.

Το δίδυμο Χίντζιος-Κωσταπαππάς ήταν όλα τα λεφτά για τους Αρτινούς με τους δύο παίκτες να σημειώνουν μαζί τους 39 από τους 70 πόντους της ομάδας τους. Ο Περούλης με 20 πόντους ξεχώρισε από πλευράς φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Γιώργου Κωσταπαππά ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι προηγούμενοι με 20-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (36-22 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο μπήκαν για τα καλά οι στέρεες βάσεις για την κατάκτηση της νίκης με την άμυνα να είναι οδηγός και τη διαφορά να ξεφεύγει στους 19 (55-36 στο 30΄). Τελικό σκορ 70-44 με τον Πύρρο Αρταίων να κατακτά τη 2η συνεχόμενη νίκη του. Για το Κερκυραϊκό ήταν η 7η ήττα στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του coach Γεωργίου να παραμένει στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 36-22, 55-36, 70-44

Διαιτητές: Τσώλης-Τσίγας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 7, Σακκάς 3(1), Χίντζιος 20(4), Τσιμπερλένιος, Σκορδής 7, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 19(5), Παπαδημητρίου 8, Παπαρούνης, Δημητρίου 6

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Κάρνα 2, Παπαβλασόπουλος 5, Πετρόπουλος, Σπίνουλας 9, Αλαμάνος, Μπαρλογιάννης, Βασιάδης, Μπιζιάνης, Περούλης 20(3), Κόντης 6, Περατινός 2, Σκουροδήμος