Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022

Παραμυθιά-Μολοσσοί 66-63: Μεγάλο βήμα για τα playoff η Παραμυθιά

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής αναδείχθηκε η Παραμυθιά που κατέβαλε την αντίσταση των μαχητικών Μολοσσών με 66-63, διατήρησε το αήττητο στην έδρα της και έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για τα playoff.

Ο αγώνας ήταν μεγάλο ντέρμπι με την ομάδα του Τάκη Παππά να γυρνάει την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στο 20΄ είχε βρεθεί πίσω με 41-29, όμως με επιμέρους 37-22 ανέτρεψε το σκηνικό φτάνοντας στο 8ο ροζ φύλλο της σεζόν. Οι Μολοσσοί, που είχαν στη διάθεσή τους μόλις 7 παίκτες, έχασαν ένα ακόμα εκτός έδρας ντέρμπι με τους άμεσους ανταγωνιστές στις λεπτομέρειες.

20 πόντους είχε ο Κώστας Κρικώνης και 16 ο Κώστας Χάιδος για τους "πράσινους". Ο Δημήτρης Ζήσης έβαλε 25 από τους Γιαννιώτες και ο Σταύρος Μάκης 18.

Με το "μαχαίρι στα δόντια" μπήκαν στο παρκέ του ΔΑΚ Παραμυθιάς οι φιλοξενούμενοι καταφέρνοντας να προηγηθούν με 22-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα δεν έμειναν εκεί καθώς με εξαιρετική άμυνα περιόρισαν τα ατού της Παραμυθιάς φτάνοντας στο +12 στο ημίχρονο (41-29 στο 20΄).

Διαφορετικό σκηνικό ήταν η τρίτη περίοδος με τους γηπεδούχους να μην πτοούνται από το +15 των αντιπάλων στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου και με το press να κάνει τη δουλειά να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής. Η πίεση των παικτών του coach Παππά οδήγησε σε πολλά λάθη τους φιλοξενούμενους με τη διαφορά να εξανεμίζεται και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-48 υπέρ των Μολοσσών.

Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ του αγώνα και όχι απλά προσπέρασαν, αλλά έφτασαν και στο +9 στο τέταρτο δεκάλεπτο (59-50). Οι Μολοσσοί αντέδρασαν μειώνοντας σε 64-63 λίγο πριν το τέλος και ενώ ο Σπύρος Μάλλιος λίγο νωρίτερα είχε βάλει μεγάλο τρίποντο. Δύο εύστοχες βολές του Χάιδου διαμόρφωσαν το τελικό 66-63 καθώς στο τελευταίο σουτ του αγώνα ο Ζώτος δε βρήκε στόχο πίσω από τα 6.75.