Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Νίκαια Λάρισας-Βίκος Σπάρτακος 70-105: Έστειλε ηχηρό μήνυμα με 100αρα

Φοβερή εμφάνιση από την ομάδα του Νίκου Ρήγγα σήμερα το απόγευμα στη Λάρισα που συνέτριψε με 105-70 τη Νίκαια έχοντας πολυφωνία στην επίθεση με 5 διψήφιους και ευστοχώντας σε 16 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αναγνωστάκης με 24 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Σίμος Ιωακειμίδης, 13 ο Γιάννης Αγγελόπουλος και από 10 οι Παναγιώτης Θώδης και Ντίνος Σταυρόπουλος.

Ο Βίκος Σπάρτακος μπήκε στο παιχνίδι έχοντας κέφια στην επίθεση καταφέρνοντας να σημειώσει 29 πόντους στα 10 πρώτα λεπτά και να αποσπαστεί με 12 (29-17 στο 10΄). Η δεύτερη περίοδος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "σκορ και θέαμα" και από τις δύο ομάδες, με τους Γιαννιώτες να δέχονται 26 πόντους κάτι που σίγουρα δε θα άρεσε στον προπονητή τους. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 55-43 με τους φιλοξενούμενους να πετούν "φωτιές" στην επίθεση αλλά να μην έχουν την απαραίτητη συγκέντρωση αμυντικά.

Ήταν δεδομένο πως πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο coach Ρήγγας θα ζητούσε από τους παίκτες του καλύτερη άμυνα. Αυτό έγινε πράξη καθώς με ένα απίστευτο επιμέρους 32-14 ο Βίκος Σπάρτακος έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +30 (87-57 στο 30΄). Το τελικό 105-70 ήρθε πολύ εύκολα με τους Γιαννιώτες να κάνουν το 9Χ9 παραμένοντας μόνοι πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 43-55, 57-87, 70-105

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Δημητρόπουλος

Νίκαια Λάρισας (Μπελαλίδης): Καμζέλας 5, Ντάφος, Κουραμάς, Τουρναβίτης 9(3), Καραγιάννης, Χήρας 9(3), Πασχάλης 9(1), Μπλιάτσας 15(1), Ξανθόπουλος, Φιλιπόπουλος 18, Ουζούνης 5(1)

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 9, Κολότσιος 8(2), Αναγνωστάκης 24(6), Λαμπρόπουλος 2, Ιωακειμίδης 15(2), Κύρκος, Αγγελόπουλος 13(3), Θώδης 10, Βαράκας 7(1), Σταυρόπουλος 10(1), Δήμος 7(1)