Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Καναλάκι-Αναγέννηση Λαμίας 62-57: Συγκλονιστική ανατροπή με μεγάλη εμφάνιση Πάνου

φωτο: gosports.gr

Νίκη που το σταθεροποίησε για τα καλά στην 6η θέση του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα το Καναλάκι στην έδρα του με 62-57 επί της Αναγέννησης Λαμίας βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-5.

Η ομάδα του Λευτέρη Τζομάκα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Σπύρο Πάνου που σημείωσε 25. Ήταν ένας αγώνας ο οποίος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με +14 στο ημίχρονο (37-23) όμως η Αναγέννηση Λαμίας αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να βρεθεί ακόμα και μπροστά με 56-51 μόλις 2 λεπτά πριν το τέλος. Το Καναλάκι δείχνοντας ψυχραιμία ανέτρεψε άμεσα το σκηνικό και με επιμέρους 11-1 έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Το 10-11 με το οποίο προηγούνταν στα μισά της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μετατράπηκε με σερί 9-1 σε 19-12 υπέρ του Καναλακίου στο 10΄ με την εξαιρετική άμυνα να κάνει τη δουλειά της.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου το Καναλάκι με καλάθια των Κασκάνη-Δάσκαλου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά άνω των 10 (23-12). Η ομάδα της Πρέβεζας δεν άφησε ποτέ την Αναγέννηση να την πλησιάσει και μάλιστα ακόμα και όταν μείωσε στους 6 (27-21) ήρθε ένα τρίποντο του Ροντογιάννη να αποκαταστήσει την τάξη (30-21). Το πρεβεζιάνικο προβάδισμα δεν άργησε να πάει ξανά άνω των 10 με τον Ματσάγγα να βάζει το "κερασάκι στην τούρτα" με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου (37-23 στο 20΄).

Άλλο παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο με την Αναγέννηση Λαμίας να γίνεται ευθέως ανταγωνιστική και με σερί 12-0 να μειώνει στους 2 (37-35) κρατώντας το Καναλάκι χωρίς καλάθι για περίπου 5΄. Το "γόρδιο δεσμό" έλυσε ο Πάνου με 2/2 βολές (39-35) όμως ο αγώνας είχε γίνει για τα καλά ντέρμπι. Με τρίποντο του Χατζόπουλου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 40-40 όμως στο τέλος της περιόδου 4 πόντοι του Πάνου ήταν αρκετοί ώστε το Καναλάκι να διατηρείται στην πρωτοπορία (44-42 στο 30΄).

Η Αναγέννηση βρέθηκε με επιμέρους 5-2 μπροστά με 47-46 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Συνεχόμενες καλές άμυνες των γηπεδούχων κράτησαν χωρίς καλάθι για αρκετό διάστημα τους αντιπάλους και με σερί 5-0 έκαναν το 51-47. Τρίποντο του Κουμπούρα και δίποντο του Πελεκούδα έφεραν τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά με 56-51 με μόλις 2΄ να απομένουν. Η ανατροπή που ακολούθησε όμως ήταν απίστευτη από πλευράς Καναλακίου. Ο Κασκάνης με τρίποντο και ο Δάσκαλος με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισαν σε 56-56. Λίγο μετά Κασκάνης-Πάνου έπαιξαν υποδειγματικά το pick and roll με τον ψηλό να ευστοχεί στο καλάθι να παίρνει και το φάουλ (58-56 άστοχος στη βολή). Η επόμενη κρίσιμη άμυνα βγήκε και στη συνέχεια παρά το γεγονός ότι ο Πάνου είχε 2/4 βολές, ήρθε ένα μεγάλο κλέψιμο του Ματσάγγα και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Κακιούζη να σφραγίσει ουσιαστικά τη νίκη κάνοντας το 62-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-23, 44-42, 62-57

Διαιτητές: Λιότσος-Διαμαντής

Καναλάκι (Τζομάκας): Ματσάγγας 7(1), Κασκάνης 9(1), Χρήστου 2, Ροντογιάννης 7(1), Κακιούζης 4, Δάσκαλος 8(1), Πάνου 25(1)

Αναγέννηση Λαμίας (Κουμπούρας): Λιάπης 3, Αντωνόπουλος 2, Κουμπούρας 16(3), Μεϊντάνης 2, Τζιώτας 4(1), Πελεκούδας 10, Χρυσοσπάθης, Χατζόπουλος 7(2), Καλλιάλας, Κοντολάτος 13(1)