Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Αστράκα-Α.Ο. Λούρου 87-35: Ολοκλήρωσε αήττητη το πρώτο μισό η φοβερή Αστράκα (video)

Κυρίαρχη και χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης η Αστράκα του Νίκου Παπανικολάου ήταν σαρωτική απέναντι στον Λούρο τον οποίο παρέσυρε με 87-35 κάνοντας το 7Χ7 και ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο αήττητη και με εξαιρετική εμφάνιση.

Καλύτερος παίκτης του αγώνα ο Κώστας Τάσσος με 18, με τον Πάνο Τάσσο να τον ακολουθεί με 14 και τους Αντωνίου και Μπάρκα να προσθέτουν από 13 και 12 αντίστοιχα. Ροπόκης με 15 διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Όπως ακριβώς ήθελε ο προπονητής της ξεκίνησε η γιαννιώτικη ομάδα καθώς ήδη στο 2΄ προηγούνταν με 10-0 δείχνοντας από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό. Η ζώνη του Λούρου εφαρμόστηκε ήδη από πολύ νωρίς και χρειαζόταν υπομονή και καλή κυκλοφορία προκειμένου να διασπαστεί. Το σκορ στο 7΄ ήταν 27-5 με τον Μπάρκα να είναι διψήφιος. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο 31-5.

Το rotation άνοιξε από πολύ νωρίς για τους γηπεδούχους που φάνηκε να έχασαν τον καλό τους ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (33-9 στο 14΄). Οι παίκτες του coach Παπανικολάου με επιμέρους 11-4 έκαναν το 44-13 περίπου 2΄ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με τον Παπαγεωργίου να βρίσκει το ελεύθερο τρίποντο και να ευστοχεί η Αστράκα ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 50-14 έχοντας "καθαρίσει" από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη.

Με επιμέρους 8-1 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις αρχές της τρίτης περιόδου σε 51-22. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο από άποψης θεάματος με την Αστράκα βέβαια να έχει ανοίξει τη διαφορά σε επίπεδα που δεν μπορούσε να απειληθεί. Ο coach Παπανικολάου ζητούσε υπομονή από τους παίκτες του προκειμένου να βρεθούν ελεύθερα σουτ για να τιμωρήσουν τη ζώνη των Πρεβεζιάνων. Στο 30΄ το σκορ ήταν 60-24.

Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους βέβαια να είναι εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι βρίσκοντας πιο εύκολα λύσεις στο επιθετικό κομμάτι (77-33 στο 38΄). Τελικό σκορ 87-35 με τους 12 παίκτες της Αστράκας να αγωνίζονται και να σκοράρουν και το 2021 να κλείνει με τον ιδανικότερο τρόπο για τη γιαννιώτικη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 31-5, 50-14, 60-24, 87-35

Διαιτητές: Κολυδάς-Γκλίναβου-Παππάς Ν.

Αστράκα BC (Παπανικολάου-Καρατζένης): Αντωνίου 13, Τάσσος Δ. 7, Τάσσος Κ. 18(2), Φουρλάνης 6(1), Νυφαντής 2, Τάσσος Π. 14, Παπαγεωργίου 3(1), Σιουμάλας 1, Κέφης 2, Μπάρκας 12, Ασπιώτης 3, Τασιούλας 6

Α.Ο. Λούρου (Πεπόνης): Πέτρου 5, Λιόλιος, Σιγιάννης, Ροπόκης 15, Βασιλείου, Αναστασιάδης 6, Καραμπίνας, Καπότος 3(1), Γιαννάκης 6