Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Αίας Άρτας-Λέων Μεσολογγίου 73-58: Εδραιώθηκε στη 2η θέση με 4 διψήφιους ο Αίας Άρτας

Με την 3η συνεχόμενη νίκη και 6η συνολικά στον Α' όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο ο Αίας Άρτας που επικράτησε σήμερα το απόγευμα στο Τ9 του Λέοντα Μεσολογγίου με 73-58 και βρίσκεται εντός της προνομιούχας δυάδας που οδηγεί στα playoff.

Ο coach, Νεκτάριος Βαβέτσης, είδε τον Μάριο Ζολώτα να είναι πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, τον Μάριο Μιχαήλ να έχει 14, τους Θησέα Τσιλιγιάννη και Αποστόλη Παπαμιχαήλ να προσθέτουν από 13. Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Στάθης Γείτονας (9 π.).

Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8) όμως οι Αρτινοί με σερί 6-0 πήραν τα ηνία με 14-8 καταφέρνοντας μάλιστα να διατηρήσουν προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-16 στο 10΄).

Ο Αίας Άρτας συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Βέβαια ο Λέων με σερί 5-0 μείωσε στους 2 στην αρχή της περιόδου (23-21), όμως με τον Τσιλιγιάννη να πραγματοποιεί επιθετικό ξέσπασμα με 8 μαζεμένους πόντους το σκορ έγινε 31-25. Η ομάδα του coach Φαράντου μείωσε εκ νέου στους 2 (31-29), με τους γηπεδούχους με καλή άμυνα και επιμέρους 11-2 να  καταφέρνουν να απαντούν άμεσα κλείνοντας το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (42-31 στο 20΄).

Παρά το αρχικό σερί 4-0 των φιλοξενούμενων (42-35), ο Αίας δεν πτοήθηκε χτίζοντας πάνω στην καλή του άμυνα. Με Ζολώτα-Παπαμιχαήλ να ηγούνται το προβάδισμα έφτασε το +15 (52-37). Στο 30΄ το σκορ ήταν 61-43.

Με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και πάνω από τους 20 λίγο πριν το φινάλε (68-47) ο νικητής είχε ουσιαστικά κριθεί και το τελικό 73-58 επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Αρτινών που ολοκλήρωσαν τον 1ο γύρο στη 2η θέση με ρεκόρ 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 42-31, 61-43, 73-58

Διαιτητές: Γεροδήμος-Τσώλης

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 14(2), Αποστολάκης, Κώστας 4, Μητρογιάννης, Παπαρούνης 1, Τσιλιγιάννης 13(2), Ζολώτας 15, Παπαμιχαήλ Αλ. 4, Γείτονας 9, Παπαμιχαήλ Απ. 13