Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Παραμυθιά-Ιόνιος 68-62: Δικό της ένα ακόμα ντέρμπι και η κορυφή του ομίλου

Μετά το ντέρμπι με τη Νικόπολη Πρέβεζας η Παραμυθιά πήρε τη νίκη σε ένα ακόμα, αυτό με τον Ιόνιο, σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Παραμυθιάς επικρατώντας με 68-62, βελτίωσε το ρεκόρ στο 7-1 και ολοκλήρωσε τον 1ο γύρο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ όντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κώστας Κρικώνης με 23 πόντους ήταν ο καλύτερος των νικητών, με τον Κώστα Χάιδο να είναι επίσης εξαιρετικός με 19 και τον Σπύρο Κατσίβελο να βάζει 12. Ο αρχηγός του Ιονίου, Στέφανος Νεδέλκος, σημείωσε 17 πόντους, 12 είχε ο Χάρης Παπαδόπουλος και 11 ο Πέτρος Σούκερας.

Η Παραμυθιά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια βρισκόμενη σταθερά στην πρωτοπορία. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με +7 (23-16 στο 10΄) με τους Μάλλιο-Χάιδο-Κρικώνη να δίνουν τον τόνο.

Καλύτερες ήταν οι άμυνες στη συνέχεια καθώς στη δεύτερη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 13-13 και το ημίχρονο βρήκε το σύνολο του Τάκη Παππά στο 36-29.

Με τον Στέφανο Νεδέλκο να ηγείται στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν μέχρι τους 5 το προβάδισμα των Ηπειρωτών (49-44 στο 30΄). Οι παίκτες του coach Παππά στην τελευταία περίοδο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και συγκεκριμένα στους 12 πόντους, όμως δεν τη διατήρησαν εκεί μέχρι τέλους. Παρόλα αυτά κατάφεραν να φτάσουν στην 7η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, σπάζοντας και το αήττητο του Ιονίου μετά από αυτό της Νικόπολης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-29, 49-44, 68-62

Διαιτητές: Βίνης-Αναγνωστόπουλος

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 19(5), Ψιλοδημητρακόπουλος 2, Κρικώνης 23(2), Τάχιας, Κρανής, Τζίμας 3, Κατσίβελος 12(2), Μπέλλος 1, Μάλλιος 8(1), Τσιρώνης

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Τσιτσές 5, Νεδέλκος 17, Αθανασίου, Μαγκανάς 8(1),Παπαδόπουλος 12, Σούκερας 11, Γεωργακόπουλος 9, Κάντας