Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2021

Πύρρος Αρταίων-Νικόπολη Πρέβεζας 56-63: 3ο διπλό στη σεζόν με οδηγούς Κοντογιάννη-Τσιτσώνη

Κατακτώντας την 3η εκτός έδρας νίκη και 6η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, η Νικόπολη Πρέβεζας πέρασε με 63-56 από την έδρα του Πύρρου Αρταίων, αφήνοντας πίσω της την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Παραμυθιά.

Στους 25 σταμάτησε ο Παναγιώτης Κοντογιάννης, με τον Ντίνο Τσιτσώνη να τον ακολουθεί έχοντας 16 και τον Φώτη Μακρόπουλο να προσθέτει 10. Κώστας Κωσταπαππάς με 14, Θωμάς Χίντζιος με 13 και Γιώργος Δημητρίου με 10 οι διψήφιοι των Αρτινών.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-9 στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των 2 ομάδων. Οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη διατηρούσαν μια καλή διαφορά της τάξεως των 9 πόντων στο ημίχρονο (34-25 στο 20΄).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη φτάνοντας το προβάδισμά τους και πάνω από τους 10 (50-39 στο 30΄) με τον Πύρρο Αρταίων με επιμέρους 17-13 να μειώνει απλά στο τελικό 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-34, 39-50, 56-63

Διαιτητές: Τσίγας-Γαληνάς

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 7(1), Οικονομίδης, Χίντζιος 13(2), Σακκάς, Σκορδής 8, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 14(3), Γιαννάκης, Παπαδημητρίου 4, Παπαρούνης, Δημητρίου 10

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Λιόντος, Κοντογιάννης 25, Παπίρης, Τσιτσώνης 16(5), Κιτσαντάς 5(1), Παπαμιχαήλ 1, Παπαχρήστος, Μακρόπουλος 10(1), Αντύπας 4(1), Δούβλης 2, Καλόγερος