Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

ΑΣ.Ι. Καποδίστριας-Γ.Ε.Κ. 61-78: Επιστροφή στη δράση με το 5Χ5 για τη Γ.Ε.Κ.

Αήττητη παρέμεινε η Γ.Ε.Κ. του Σπύρου Αλεξίου καθώς επικράτησε χθες το βράδυ στο ΕΑΚ Κέρκυρας του ΑΣ.Ι. Καποδίστρια με 78-61 στο εξ' αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας διεξήχθη με ελλιπή φωτισμό και μόλις έναν διαιτητή (!), ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ΑΣ. Ι. Καποδίστριας ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο όμως η ποιότητα και η εμπειρία της Γ.Ε.Κ. έκαναν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο coach Αλεξίου είχε για ακόμα ένα παιχνίδι αρκετές απουσίες, ενώ η ομάδα του αγωνίστηκε σε επίσημο παιχνίδι μετά από 20 μέρες.

Αρκετοί οι διψήφιοι παίκτες από πλευράς νικητών με τον Παπαγκίκα να έχει 17, τους Παγκράτη και Τσιχτή 12, τον Πάλλη 11 και τον Γκιουλέα 10. Σαγιάς με 20 και Παγιατάκης με 16 οι καλύτεροι των ηττημένων.

Άκρως ανταγωνιστικό το πρώτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (15-13). Οι παίκτες του Σπύρου Αλεξίου έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας την πρωτοπορία με 36-28.

Συγκεντρωμένη και έτοιμη να βάλει στέρεες βάσεις για τη νίκη παρουσιάστηκε η Γ.Ε.Κ. στην τρίτη περίοδο και με όπλο τις σωστές επιλογές στην επίθεση (σημείωσε 28 πόντους) ανέβασε τη διαφορά στους 20 (64-44 στο 30΄). Τελικό σκορ 78-61 με την Γ.Ε.Κ. να κάνει το 5Χ5 και πλέον το επόμενο προγραμματισμένο της παιχνίδι να είναι στις 22 Δεκεμβρίου κόντρα στον Ν.Α.Ο. Ναυσίθοο και αυτό εξ' αναβολής (για την 6η αγωνιστική). Ο ΑΣ.Ι. Καποδίστριας αγωνίζεται την επόμενη Κυριακή 19 Δεκεμβρίου απέναντι στον Πήγασο Ν. Κέρκυρας.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-36, 44-64, 61-78

Διαιτητής: Νάκας

ΑΣ.Ι. Καποδίστριας (Μανδύλας): Μπουκοτέλης, Γιαννούλης 1, Σαγιάς 20(2), Κουρής 2, Τσακαμπίκας 2, Καρατζήμος, Καλαϊτζίδης 9, Χατζηιωάννου 3, Φαγογένης, Βούλγαρης 6, Βλαχόπουλος 2, Παγιατάκης 16(4)

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου): Γκιουλέας 10(2), Αγιοβλασίτης 9(1), Σωρτικος 1, Σιμωτάς 2, Παπαγκίκας 17(2), Γαληνάκης 4, Παγκράτης 12, Πάλλης 11(1), Τσιχτής 12