Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021

Ίκαροι Τρικάλων-IBC 91-81: Πάλεψε για 39΄ όμως οι λεπτομέρειες έκριναν τον αγώνα

Άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο έδειξε το IBC σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Μπάρας απέναντι στους Ικάρους Τρικάλων με την ήττα να έρχεται στα τελευταία λεπτά και τις λεπτομέρειες να κάνουν τη διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 91-81.

20 πόντους σημείωσε ο Παναγιώτης Τσατάλας βγάζοντας πολύ ενέργεια στο παρκέ και πιστοποιώντας σε ακόμα ένα παιχνίδι την ανοδική του πορεία. Ο Μπάμπης Μουρατίδης είχε επίσης 20 με μία all around εμφάνιση, με τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο να βάζει 18, τον Γιώργο Κωνσταντινίδη να προσθέτει 11 και τον Γιώργο Ξιούρα 10. Τσιαβές με 24 ο καλύτερος του αγώνα, 23 πρόσθεσε ο επίσης καθοριστικός Τριανταφύλλου 13 ο Παπαχρήστου και 11 ο Αμβράζης.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι για 39΄ με τους Ικάρους να έχουν μεν την πρωτοπορία στο σκορ όμως τους Γιαννιώτες να μένουν συνεχώς κοντά. Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι θα πάει σε υψηλά επίπεδα το σκορ καθώς στο 10΄ η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη προηγούνταν με 33-22.

Η αμυντική προσέγγιση των παικτών του Γιάννη Παπαδόπουλου ήταν πολύ καλύτερη στη συνέχεια όπου με επιμέρους 21-16 μείωσαν σε 49-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να διαφυλάττουν σαν "κόρη οφθαλμού" το προβάδισμα στο 30΄ (66-61). Για να φτάσει ο αγώνας στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 39΄ όπου το IBC έχασε ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ δίνοντας το δικαίωμα στον Τσιαβέ με έμμεσο τρίποντο να κάνει το 86-80 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης με τρίποντο να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι κάνοντας το 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 49-43, 66-61, 91-81

Διαιτητές: Θεοδώρου-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας

Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 24(2), Παπαχρήστος 13, Κατσαρές 5(1), Παρδακάς 9(1), Μπουργανός 6(2), Τριανταφύλλου 23(5), Αμβράζης 11.

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Ρούζιος, Μουρατίδης 20(2), Κωνσταντινίδης 11, Τσατάλας 20, Ξιούρας 10(2), Σταμίρης 2, Σπηλιόπουλος 18(4)