Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021

Α.Λ.Φ.Α. 93΄-Δόξα Πύρρου Άρτας 58-71: No Μπάλλας, no problem!

Η Δόξα-Πύρρου Άρτας μπορεί να στερήθηκε των υπηρεσιών του Χρήστου Μπάλλα (προφυλάχθηκε ενόψει του παιχνιδιού της επόμενης Κυριακής κόντρα στον Π.Α.Σ. Ναυπάκτου), στο σημερινό αγώνα απέναντι στην Α.Λ.Φ.Α. 93΄ αλλά αυτό δεν πτόησε διόλου τους παίκτες του Ηλία Κιφοκέρη που επικράτησαν και την ομάδας του Αγρινίου με 71-58 κάνοντας το 7Χ7.

Ο coach Κιφοκέρης είδε 4 παίκτες του να είναι διψήφιοι, με τους Κώστα Μάνθα και Δημήτρη Γεωργάκη να έχουν από 17, τον Κώστα Νίκα 14 και τον Δημήτρη Γυφτοκώστα 12.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 17-17 στο 10΄. Έχοντας καλύτερη εικόνα στο αμυντικό κομμάτι οι Αρτινοί κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 35-30.

Οι φιλοξενούμενοι γνώριζαν πολύ καλά πως με συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι δε θα αντιμετώπιζαν προβλήματα και αυτό ακριβώς έκαναν και στη συνέχεια του αγώνα με το σκορ στο 30΄ να είναι 51-43 και το τελικό 71-58 να έρχεται για την ομάδα του Κιφοκέρη και να φέρνει μαζί το 7ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 30-35, 43-51, 58-71

Διαιτητές: Μίγδος-Παπαστάμος Θ.

Α.Λ.Φ.Α. 93΄ (Σταυρόπουλος): Τάγκας 9(1), Λύρος, Καλαμπαλίκης 1, Σταυρόπουλος 16(1), Τραγουδάρας, Κουτρουμάνος, Γεωργάς 6(1), Τασούλης 7(1), Σαράκης, Ρηγογιάννης 5(1), Τασόπουλος 7(1), Καλύβας 7(1)

Δόξα-Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 12(1), Χρύσης, Νίκας 14(3), Τσαρής, Βάσιος, Βασιλείου 4, Γεωργάκης 17(1), Γεωργίου, Μάνθας 17(1), Βασιλειάδης 7(1), Μούκας