Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Ιόνιος 35-78: Δυάδα "φωτιά" Νεδέλκος-Σούκερας και 5Χ5 ο Ιόνιος

φωτο: Ιόνιος Κέρκυρας Μπάσκετ (Facebook)

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα ο Ιόνιος ήταν σαρωτικός στην Ηγουμενίτσα κόντρα στον Πρωτέα με το τελικό 78-35 να του δίνει την 5η νίκη σε ισάριθμους αγώνες και να παραμένει αήττητος στον Β΄ όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Φοβερή δυάδα για το σύνολο του coach Κοντογιάννη οι Στέφανος Νεδέλκος και Πέτρος Σούκερας που σημείωσαν μαζί τους 52 από τους 78 πόντους της ομάδας τους (27 και 25 αντίστοιχα).

Από την αρχή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν χωρίς προβλήματα. Στο 10΄ προηγούνταν με 25-13 με το σκορ στο ημίχρονο να γίνεται50 -21 και την υπόθεση νίκη να έχει τελειώσει ουσιαστικά από τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά.

Η άμυνα του Ιονίου ήταν εξαιρετική ενώ την ίδια ώρα στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες του Κοντογιάννη έβρισκαν τις λύσεις με το σκορ στο 30΄ να είναι 72-29. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν εμφανώς ταχύτητα με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 78-35 και τον Ιόνιο να φεύγει με το "διπλό" από το ΔΑΚ Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 21-50, 29-72, 35-78

Διαιτητές: Ντάγκας-Κάναβος

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ντούμας 7(2), Πανταζής, Ευστρατίου 3(1), Βασιλάκος 7(1), Μπέζας 2, Δήμος 3, Αηδόνης 3(1), Κόρος 2, Μπιλιούρης, Βενέτης 8

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Μιχέλης, Παπαθανασίου 3, Τσιτσές 9, Νεδέλκος 27(1), Γουστέρης, Αθανασίου, Σούκερας 25(6), Γεωργακόπουλος 6, Κάντας 8, Μαγκανάς