Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021

Πύρρος Αρταίων-Φαίακας Κέρκυρας 71-54: Καταιγιστικός Πύρρος στην τελευταία περίοδο και νίκη

Τη 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε ο Πύρρος Αρταίων επικρατώντας στο Τ9 του Φαίακα Κέρκυρας με 71-54 και παράλληλα έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των 3 ηττών.

Πρώτος σκόρερ ο Δημητρίου με 16 πόντους, με τον Γιώργο Κωσταπαππά να έχει διψήφιους ακόμα τον Ευθυμίου με 14 και τους Κωσταπαππά-Παπαδημητρίου με 10. 15 πόντους σημείωσε από τους Κερκυραίους ο Στεμπάρης, 13 ο Δρακωτός και 10 ο Γκέκος.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 44-42 στο 30΄ ο Πύρρος κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να πετύχει την ανατροπή φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Οι Αρτινοί βρέθηκαν στο +4 στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15) και διατήρησαν την πρωτοπορία και στο ημίχρονο όντας μπροστά με 31-26 στο 20΄.

Οι παίκτες του coach Δεσύλλα πραγματοποίησαν το comeback και με επιμέρους 18-11 προσπέρασαν με 44-42 στο 30΄. Η τελευταία περίοδος ανήκε όμως εξ ολοκλήρου στον Πύρρο Αρταίων που με μεγάλο όπλο του την άμυνα και επιμέρους σκορ 29-10 έφτασε στο τελικό 71-54.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 31-26, 42-44, 71-54

Διαιτητές: Μπιστιτζάνος-Ζέρβας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Ευθυμίου 14(2), Θεοδωρής, Λώλος 2, Οικονομίδης 8(2), Σκορδής 5, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 10(3), Γιαννάκης 6(1), Παπαδημητρίου 10, Παπαρούνης, Δημητρίου 16(2)

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Δρακωτός 13(2), Γκέκος 10, Βλασώρος, Αγιούς 9, Στεμπάρης 15, Κακαρούγκας, Μουρμούρης 2, Σέκας, Τζιανούμης 5, Λούρος