Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Γρηγόρης Λιακατάς-Αίας Άρτας 75-79: Επιστροφή στις νίκες με 38αρα Παπαμιχαήλ

Με τον Αποστόλη Παπαμιχαήλ να σημειώνει 38 πόντους πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες ατομικές εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, ο Αίας Άρτας πέρασε με 79-75 από την έδρα του Γρηγόρη Λιακατά και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-2.

18 πόντους πρόσθεσε ο Μάριος Μιχαήλ, ενώ από τους γηπεδούχους 26 είχε ο Σφυρής, 25 ο Λειβαδάς και 15 ο Καπνίσης.

Ο Νεκτάριος Βαβέτσης στερήθηκε των υπηρεσιών του Γιώργου Ζήκου (πρόβλημα στον προσαγωγό) και είδε στο 3ο δεκάλεπτο τον Μάριο Ζολώτα να αποχωρεί με διάστρεμμα.

Με τους Αποστόλη Παπαμιχάηλ και Μάριο Μιχαήλ να σημειώνουν μαζί 16 πόντους στην πρώτη περίοδο ο Αίας βρέθηκε μπροστά με 22-20 στο 10΄. Ο Αίας ήταν καλύτερος στη συνέχεια στο αμυντικό κομμάτι και με τον Παπαμιχαήλ να ηγείται στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο στο 44-35.

Το καλύτερο διάστημα του αγώνα για τους Αρτινούς ήταν ξεκάθαρα η τρίτη περίοδος καθώς κατάφεραν να αποσπαστούν με 16 πόντους διαφορά (69-53 στο 30΄). Ενώ όλα έδειχναν ότι η νίκη θα ερχόταν εύκολα το παιχνίδι είχε τελικά ακόμα δρόμο. Το διάστρεμμα του Ζολώτα έφερε προβληματισμό στον πάγκο του Αία, με το 5ο προσωπικό φάουλ του Μάριου Μιχαήλ στην τέταρτη περίοδο να στερεί από την ομάδα του Νεκτάριου Βαβέτση μία υπερπολύτιμη μονάδα. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους 22-6 ισοφάρισαν σε 75-75. Ο εξαιρετικός Αποστόλης Παπαμιχαήλ ήταν εκεί καθώς με τρίποντο έκανε το 78-75. Το τελικό 79-75 "γράφτηκε" με 1/2 βολές του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Αίας Άρτας έχει το προγραμματισμένο του ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-44, 53-69, 75-79

Διαιτητές: Λιότσος-Λύτρας

Γρηγόρης Λιακατάς (Λιοκαύτος): Ρούμπας, Γατσώρης, Γκανιάτσος 4, Κουτσούκος 5, Λειβαδάς 25(4), Σφυρής 26(1), Κάμπας, Γαλαγαλάς, Καπνίσης 15(1), Καστανάς, Περιστέρης

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 18(2), Αποστολάκης, Φορτοτήρας 1, Κώστας, Παπαρούνης 6(1), Τσιλιγιάννης, Ζολώτας 5, Παπαμιχαήλ Αλ. 9, Τσαμπάς 2, Παπαμιχαήλ Απ. 38(3), Καρανίκας, Γείτονας