Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Νικόπολη Πρέβεζας-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 72-64: Διεύρυνε το αήττητο η φορμαρισμένη Νικόπολη

φωτο: Σύλλογος Καλαθοσφαίρισης Νικόπολη Πρέβεζας

Το 4Χ4 είναι γεγονός για τη Νικόπολη Πρέβεζας η οποία επικράτησε σήμερα το βράδυ στην έδρα της επί του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 72-64 και παρέμεινε αήττητη στο Β΄ όμιλο της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Οι παίκτες του Σπύρου Πολίτη έλεγχαν από την αρχή το παιχνίδι, φτάνοντας στο +18 στο 30΄ (58-40), όμως μια μικρή χαλάρωση, όπως ήταν φυσιολογικό λόγω της διαφοράς, είχε ως αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 72-64.

22 πόντους με 6 εύστοχα τρίποντα είχε ο πολύπειρος σουτέρ Ντίνος Τσιτσώνης, 18 πρόσθεσε ο Παναγιώτης Κοντογιάννης και 11 ο Αντύπας. Με διαφορά ο καλύτερος των φιλοξενούμενων ήταν ο Βενέτης που σταμάτησε στους 31, με τον Βασιλάκο να είναι επίσης διψήφιος με 12.

Οι Πρεβεζιάνοι με τον Τσιτσώνη να είναι από την αρχή εύστοχος προηγήθηκαν με 20-10 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-24. Τσιτσώνης-Κοντογιάννης είχαν μαζί τους 26 από τους 40 της Νικόπολης.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο στο 58-40. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 24-14 μείωσαν στο τελικό 72-64.

Την επόμενη αγωνιστική η Νικόπολη θα ταξιδέψει στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσει τον Κερκυραϊκό, ενώ ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας θα φιλοξενήσει τον Ιόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 40-24, 58-40, 72-64

Διαιτητές: Ζέρβας-Γεροδήμος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Ζήκας 7, Κοντογιάννης 18, Τσιτσώνης 22(6), Παπαχρήστος, Παππάς Θ., Ζαλοκώστας 3(1), Παπαμιχαήλ, Γεωργίου 5(1), Παππάς Ιασ., Αντύπας 11(2), Δούβλης 6, Παππάς Γ.

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Παναγιώτου 5(1), Βασιλάκος 12, Μπέζας 7(2), Δήμος, Μπιλιούρης 9, Βενέτης 31(1)