Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Φαίακας Κέρκυρας-Παραμυθιά 52-98: Δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης η εξαιρετική Παραμυθιά

Μία ξεκούραστη, φρέσκια και ανανεωμένη Παραμυθιά παρουσιάστηκε στο ΕΑΚ Κέρκυρας σήμερα το απόγευμα μετά το ρεπό της περασμένης αγωνιστικής και κατάφερε να επικρατήσει κατά κράτος του Φαίακα με 98-52 βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 4-1.

Κορυφαίος ο Κρίτων Τζίμας με 23 για την Παραμυθιά η οποία είχε πολυφωνία στην επίθεση και διψήφιους ακόμα τους Κώστα Κρικώνη με 19, Σπύρο Μάλλιο με 14, με τους Σπύρο Κατσίβελο, Κώστα Χάιδο και Πέτρο Τάχια να έχουν από 10. Δρακωτός με 14 ο καλύτερος για το σύνολο του coach Δεσύλλα.

Σαρωτικό πρώτο δεκάλεπτο από τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν μπροστά με 31-9 παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας τον Τζίμα ήδη διψήφιο με 14. Η κυριαρχία της Παραμυθιάς συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το εντυπωσιακό 51-26 υπέρ των παικτών του Τάκη Παππά.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να δει στοιχεία εφησυχασμού στους παίκτες του και αυτοί ήταν συγκεντρωμένοι σε ό,τι τους ζήτησε. Με 21-11 επιμέρους το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 72-37 με το τελικό 98-52 να δίνει στην Παραμυθιά το 4ο ροζ φύλλο της σεζόν. Για τον Φαίακα ήταν η 4η ήττα στη χρονιά και πλέον έχει ρεκόρ 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 9-31, 26-51, 37-72, 52-98

Διαιτητές: Νάκας-Τσίγας

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 9(1), Δρακωτός 14(3), Γκέκος 8(1), Βλασώρος, Τσενέμπης 1, Κακαρούγκας 3(1), Σέκας 8, Λουκανάρης, Τσιανούμης 9, Λούρος

Παραμυθιά (Παππάς): Χάιδος 10(1), Κρικώνης 19(1), Τάχιας Π. 10(2), Μάλλιος 14, Τάχιας Αρ. 3(1), Τζίμας 23(1), Κατσίβελος 10(3), Κωσταράς 3, Τσιρώνης 6(1)